K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Święto niebieskich skarbów

0

W powiecie lęborskim obchody związane ze Światowym Dniem Autyzmu organizowane są od pięciu lat. Dzisiaj, 6 kwietnia, odbyła się konferencja dotycząca wspomagania, terapii i edukacji osób z autyzmem. W sobotę stowarzyszenie „Niebieski Skarb” zaprasza mieszkańców do udziału we wspólnym marszu główną ulicą Lęborka.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Z tej okazji od kilku lat w powiecie lęborskim odbywają się eventy organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z Lęborka. Powstało ono w czerwcu 2013 roku i obchodzi teraz jubileusz pięciolecia swojej działalności.

Pomagamy dzieciom od urodzenia do 25. roku życia – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. – Przede wszystkim pozyskujemy środki na terapię, żeby odciążyć rodziców od jej kosztów, piszemy projekty, wygrywamy różne konkursy grantowe, jak również prowadzimy inną działalność – zbieranie nakrętek, zbiórki publiczne.

Pieniądze potrzebne są także stowarzyszeniu na wkłady finansowe do projektów, które podejmuje, startując w konkursach marszałkowskich, grantach starostwa, Telewizji Polskiej czy innych instytucji. Poza tymi działaniami organizowane są także spotkania podopiecznych ze specjalistami w zakresie autyzmu, powstają grupy wsparcia, zapraszani są goście specjalni, a raz w roku odbywają się aranżowane przez „Niebieski Skarb” Dni Autyzmu Powiatu Lęborskiego.

Jednym z większych wydarzeń wpisujących się w niebieskie święto była piątkowa konferencja w sali audiowizualnej lęborskiego Mechanika, zorganizowana pod hasłem: „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Spotkanie specjalistów i praktyków, na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami, miało charakter otwarty.

Jestem wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, pedagogiem, dyrektorem Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Warszawie – mówi dr Karina Szafrańska. – Przyjechałam do Lęborka w związku z obchodami Dni Autyzmu. Myślę, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Pierwsze badania nad zespołem Aspergera robiłam dziesięć lat temu, kiedy w Polsce właściwie nikt jeszcze nie wiedział, co to jest zespół Aspergera. Nie wiadomo, dlaczego ta wiedza do Polski dotarła dopiero niedawno, bo przecież Asperger mniej więcej w tym samym czasie napisał swoją pracę na temat dzieci ze spektrum autyzmu, co Kanner na temat autyzmu dziecięcego. Czyli był to 1944 rok.

Wśród zaproszonych gości była również psycholog Aleksandra Rynkiewicz, po raz pierwszy uczestnicząca w corocznych lęborskich spotkaniach. W swoim wystąpieniu poruszała tematy związane z psychologicznymi aspektami seksualności osób ze spektrum autyzmu: – Dzieci dorastają, stają się nastolatkami, młodymi dorosłymi i wcześniej czy później ten temat dotrze do rodziców i będą oni musieli sobie z nim poradzić – podkreśla psycholog.

Przy okazji konferencji prowadzono kiermasz wydawnictw specjalistycznych. Finał obchodów nastąpi w najbliższą sobotę, 7 kwietnia. Każdy będzie mógł wziąć udział w marszu dla autyzmu. Niebieski korowód wyruszy o godzinie 17 sprzed galerii przy ulicy Staromiejskiej i przejdzie na plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na zakończenie o godzinie 18 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbędzie się msza w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.