K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dni pamięci o generale

0

Rozpoczęły się Lęborskie Dni Pamięci o generale Stanisławie Sosabowskim. Na skwerku przy miejskiej bibliotece, pod budowanym pomnikiem generała wmurowano urnę z ziemią z pól bitewnych. Odsłonięcie popiersia upamiętniającego tę ważną dla historii Polski postać nastąpi 7 października.

Trwają przygotowania do odsłonięcia popiersia, które upamiętni historyczną postać, będącą patronem 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka. Na skwerze przy lęborskiej bibliotece w 50. rocznicę śmierci generała Stanisława Sosabowskiego odbyło się uroczyste złożenie ziem z pól bitewnych.

Pierwsza ziemia z pól bitewnych generała dotarła do nas w 1984 roku – mówi Krzysztof Siwka ze społecznego komitetu budowy pomnika gen. Sosabowskiego. – Weterani będący na uroczystościach rocznicowych bitwy pod Arnhem, w której walczyli spadochroniarze generała Sosabowskiego, przywieźli nam ją. Od tamtego czasu na ziemia czekała w hufcu na ten moment.

Kolejna ziemia pochodzi z Grochowa, gdzie ówczesny pułkownik Sosabowski dowodził 21. Pułkiem Piechoty „Dzieci Warszawy” i odpierał ataki przeważających jednostek niemieckich. Podczas walk jego żołnierze rozbili cały pułk Wehrmachtu i za tę bohaterska obronę Warszawy generał Sosabowski został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

W urnie znajdowała się również ziemia ze Stanisławowa (z terenu przedwojennych Kresów), czyli miejsca urodzenia Stanisława Sosabowskiego oraz ziemia z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie, miejsca spoczynku generała. W ramach Lęborskich Dni Pamięci w najbliższy piątek, 29 września, o godzinie 18 w lęborskim muzeum odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórcy i dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Wystawa potrwa co najmniej do końca listopada. Eksponaty pochodzą z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i ze zbiorów prywatnych.

Z myślą o młodzieży z lęborskich szkół w kinie Fregata w dniach od 3 do 5 października zaplanowano nieodpłatną projekcję filmu „Honor Generała”. Obchody zakończą się 7 października. Wówczas odsłonięty zostanie pomnik Stanisława Sosabowskiego. Tego dnia przewidziano dodatkowe atrakcje, między innymi piknik militarno-historyczny na placu Pokoju w Lęborku. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znaleźć można na ulotkach i plakatach. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.