K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomnik generała

0

Trwają przygotowania do odsłonięcia pomnika generała Stanisława Sosabowskiego. Wyznaczono już lokalizację popiersia, które upamiętni historyczną postać będącą patronem 7. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka.

Pomysł budowy pomnika generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku jest coraz bliżej realizacji. Wprawdzie nadal prowadzona jest zbiórka pieniędzy na ten cel, ale członkowie społecznego komitetu budowy wierzą, że popiersie na cokole uda się odsłonić w planowanym terminie, czyli 7 października.

Zebraliśmy już ponad połowę wymaganej kwoty – mówi Krzysztof Siwka. – W tej chwili rzeźba pana Sobisza jest już w odlewni. Zostanie nam jeszcze wykonanie cokołu. Myślimy, że koszt całego przedsięwzięcia zamkniemy w trzydziestu kilku tysiącach. Mamy nadzieję, że uda nam się tę kwotę zebrać, cały czas prosimy mieszkańców Lęborka o wpłaty.

W zbiórce funduszy pomagają też środowiska związane z postacią generała Sosabowskiego z całej Polski. O Lęborku i jego pomniku jest już głośno. Popiersie wodza polskich spadochroniarzy będzie znajdowało się na miejskiej działce przy ulicy Armii Krajowej, sąsiadującej z biblioteką, naprzeciwko lęborskiej komendy Hufca ZHP. W wyznaczonym miejscu w 50. rocznicę śmierci Stanisława Sosabowskiego, czyli 25 września, odbędzie się uroczyste wmurowanie ziemi z pól bitewnych, na których boje toczył generał.

To ziemia z terenu obrony Warszawy na odcinku Grochów oraz z pól w Holandii – z miasta Drill, spod Arnhem, gdzie generał walczył w największej operacji powietrzno-desantowej – wyjaśnia działacz społeczny Krzysztof Siwka.

Być może uda się także dołożyć garść ziemi z miejsca urodzenia Stanisława Sosabowskiego, ze Stanisławowa na Ukrainie, oraz z miejsca jego spoczynku.

W tym roku pewien holenderski hodowca tulipanów nazwał jedną ze swoich nowych odmian imieniem właśnie Stanisława Sosabowskiego. Kwiaty mają być sprowadzone również do Lęborka i uroczyście posadzone w trakcie odsłonięcia pomnika.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.