LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpłatne badania

0

W Słupsku działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym przeprowadzane są bezpłatne badania w kierunku zakażenia wirusem HIV. Placówka na swoje działania otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Punkt konsultacyjno-diagnostyczny mieści się w budynku byłej pralni szpitala przy ulicy Hubalczyków. Badania są przeprowadzane w każdą środę w godzinach od 15.30 do 18.30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 9 do 15. Wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusem HIV jest ważne, ponieważ wirus nie daje charakterystycznych objawów.

Ten punkt, z racji pandemii koronawirusa, nie może funkcjonować w szpitalu, bo tam byłby utrudniony dostęp – wyjaśnia Marcin Prusak, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Osoba wchodząca musi powiedzieć po co i gdzie wchodzi, a tu przecież chodzi o zachowanie anonimowości tych badań. Z tego względu ten punkt został przeniesiony do dawnej pralni, gdzie wygospodarowano odpowiednie pomieszczenia. Punkt już ruszył i pierwsze wizyty odbyły się w zeszłym tygodniu.

Wizyty w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym nie należy się obawiać.

Przychodząca osoba najpierw rozmawia z konsultantką do spraw HIV, która pyta o powód wizyty, czy były ryzykowne zachowania – tłumaczy Marcin Prusak. – Na podstawie wypełnionej ankiety i udzielanych odpowiedzi decyduje, czy należy pobrać próbkę krwi do badań. Jeżeli tak, to w drugiej części pomieszczenia pielęgniarka pobiera krew, która wysyłana jest do badań laboratoryjnych.

Z oferty punktu mogą skorzystać także kobiety w ciąży, dla których test na obecność wirusa HIV jest jednym z obowiązkowych badań. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przeznaczył na działanie punktu 60 tys. zł. Badania można wykonywać do 10 grudnia. (opr. rkh)

Skomentuj