LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpiecznie z igłami

0

Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przed szpitalem rozdawali pojemniki do utylizacji zużytych igieł. To odpowiedź na problem, jakim jest wyrzucanie niebezpiecznych odpadów medycznych razem ze zwykłymi śmieciami.

Bardzo często z braku odpowiedniej wiedzy i świadomości niebezpieczne odpady medyczne, na przykład zużyte igły, trafiają do zwykłego worka na śmieci. Jak niebezpieczne jest to dla osób postronnych, które przez przypadek mogą się ukłuć i narazić na zarażenie tłumaczyć nie trzeba. Dlatego też PGK w Słupsku wyszło temu problemowi naprzeciw i przed słupskim szpitalem rozdało kilkaset opakowań na odpady medyczne.

Wszelkie igły, nakłuwaki, lancety, to wszystko, czego używamy w domu do indywidualnych iniekcji czy innych drobnych zabiegów, musi być bezpiecznie zutylizowane, nie wolno tego wyrzucać do żadnych pojemników – ani na plastiki, ani na szkła, ani do zmieszanych. Tak naprawdę każdy, kto używa takich rzeczy niebezpiecznych, mających kontakt z krwią, z płynami ustrojowymi, powinien zanieść te zużyte przedmioty do nas, do PSZOK-u. Takie punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych są w Słupsku dwa – przy ulicy Bałtyckiej i przy Szczecińskiej – mówi Małgorzata Budnik-Żabicka, referent ds. edukacji ekologicznej w PGK Słupsk.

Korzystanie ze specjalnie oznaczonych pojemników jest proste i intuicyjne. Należy do nich wrzucać zużyte igły, zużyte lancety czy nakłuwaki. Jeśli zapełnione będą w 2/3 objętości, plastikowe pudełka szczelnie zamykamy poprzez mocne dociśnięcie wieka. Tak zabezpieczone należy dostarczyć do PSZOK-u. Każdy taki pojemnik wymieniony zostanie na pusty.

W akcję włączył się także słupski szpital z racji tego, że to właśnie jego pacjenci najczęściej zadają pytania, jak postępować ze zużytymi medykamentami.

Szpital z racji tego, że jest powołany, aby dbać o zdrowie mieszkańców Słupska i regionu słupskiego, włącza się we wszystkie akcje związane ze zdrowiem – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Rzeczywiście problem wyrzucania igieł do śmieci jest zauważalny. Przedstawiciele PGK mówili tu o osobach sortujących śmieci, które zakłuwają się takimi igłami i może wtedy dojść do komplikacji zdrowotnych czy zakażeń. Nie chcemy do tego dopuścić. Wszystkie śmieci, które szpital dostarcza, są utylizowane, więc tego problemu nie mamy. Ale mają go czasami pacjenci. Bywało, że zgłaszali nam informacje, ze nie wiedzą, co zrobić z igłami, dlatego postanowiliśmy z PGK wyjść naprzeciw tym problemom i rozdawać dzisiaj te pojemniki.

Pojemniki, które nie zostaną rozdane podczas akcji, trafią do pacjentów przebywających na oddziałach. Zużyte igły stanowią największe niebezpieczeństwo dla pracowników gospodarki komunalnej, którzy odbierają i segregują odpady. To oni najczęściej padają ofiarami źle zabezpieczonych igieł. (opr. jwb)

Skomentuj