K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jesienna depresja

0

Jesienna pogoda negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Chmury, deszcze i coraz mniej słońca odbierają nam energię i chęć do większej aktywności. O poradę jak sobie radzić z tym stanem zapytaliśmy psychologa.

Jesienna aura negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ciągłe zachmurzenie, deszcze i coraz mniej słońca odbierają nam energię i chęci do większej aktywności. Wiele ludzi w tym okresie popada w marazm. Niechętnie wychodzą z domu i kontaktują się ze znajomymi.

Brakuje światła słonecznego – mówi Rafał Rybka, psycholog. – W związku z tym rozregulowuje się naturalny ruch neuroprzekaźników w mózgu, spada poziom serotoniny, ale wzrasta poziom melatoniny, czyli hormonu snu. To dlatego, że jest dłużej ciemno i nasz mózg trochę wariuje. W momencie, gdy wstajemy rano i powinniśmy być rześcy, gotowi do pracy to mózg odczuwa to w kategoriach dalszego snu.

Właśnie przez to jesteśmy o wiele bardziej senni i zmęczeni. Jeżeli nie podejmiemy żądnych kroków aby to zmienić możemy nabawić się nawet poważnych zaburzeń psychicznych.

Idzie nam z pomocą Światowa Organizacja Zdrowia, która uważa, że powinniśmy korzystać z aktywności fizycznej – podpowiada Rafał Rybka. – Po to, by pobudzać nasz układ odpornościowy do pracy, żeby też wzrastał poziom tych szczęśliwych hormonów, jak dopomina, serotonina. No i zdrowy sposób odżywiania, czyli więcej zielonego na talerzu. W sklepie trzeba wybierać produkty, które są zdrowe i nie będą powodować, że będziemy się czuli ociężali w ciągu dnia. Ważny jest też kontakt społeczny, czyli utrzymywanie dobrych relacji. Takich, które zacieśniają więzi. Człowiek czuje się bezpieczny. Człowiek, który czuje się bezpieczny i blisko osoby osoby jemu życzliwej, to człowiek szczęśliwszy.

Warto również pamiętać o suplementowaniu magnezu, którego w okresie jesienno zimowym ubywa z naszego organizmu znacznie więcej. Oprócz zdrowego żywienia, aktywności czy kontaktu z bliskimi można również podjąć się różnego rodzaju technik terapeutycznych

Relaksacja i wizualizacja są naturalnymi technikami terapeutycznymi, które mogą być autoterapią, czyli nie trzeba spotykać się w gabinecie psychologa, żeby je stosować – zapewnia psycholog. – To jesteśmy w stanie, gdy ktoś nam pokaże jak to stosować, potem robić w zaciszu domowym. Mamy jesień, więc przy założeniu, że mamy chociaż 15 minut dziennie na to poświęcić, wyobraźmy sobie te miejsca, sytuacje, które sprawiają nam radość. To też w sposób fizjologiczny pobudza nasz mózg do lepszego postrzegania świata.

Pamiętajmy, że jeśli widzimy po naszych bliskich czy znajomych jakiekolwiek zmiany chociażby fakt, że chodzą smutni, należy reagować.

Smutek jest naturalna częścią naszego życia i każdy ma prawo go odczuwać, ale jeżeli dłużej trwa sieje spustoszenie nie tylko w naszym organizmie, ale też w świecie naszych relacji, w miejscu pracy – przestrzega Rafał Rybka. – Jak rozpoznać depresję? Właśnie wtedy, gdy smutek za długo trwa. Kiedy człowiek, z którym przebywamy na co dzień robi się inny, obcy, zamknięty w sobie, to ludzie powinni wtedy pytać, jak ci pomóc, bo nie jesteś sobą. Być może będzie potrzebna pomoc fachowca, a być może wystarczy usiąść przy kubku z gorącą czekoladą i pogadać o tym, co nas gryzie.

Póki co pogoda nas nie rozpieszcza i tylko wzmaga wyżej wymienione uczucia. Rady wymienione przez psychologa z pewnością pomogą przejść przez okres jesienny jak i zimowy w przyjemniejszy dla nas sposób. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.