LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dyktando Kaszubskie

0

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku odbędzie się XVIII edycja dyktanda kaszubskiego. Udział w nim może wziąć każdy, począwszy od uczniów szkół podstawowych po dorosłych mieszkańców regionu.

5 października odbędzie się w Słupsku XVIII edycja Dyktanda Kaszubskiego. Konkurs ten każdego roku cieszy się dużą popularnością, przyciągając nawet kilkuset uczestników. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli języka kaszubskiego.

Ci najlepsi zmierza się z tekstami autorstwa Jana Trepczyka w związku z tym, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ogłosiło ten rok rokiem Jana Trepczyka – informuje Karolina Keler, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Pisać dyktando uczestnicy będą w gmachu Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Uczestnicy pisać będą w 24 salach ponieważ jesteśmy zobligowani do tego, by każdy siedział przy jednej, osobnej ławce, a kategorie były w osobnych salach – zapowiada dyrektorka Keler. – Natomiast wszystkie imprezy towarzyszące, koncerty,. Rozpoczęcie i zakończenie z ogłoszeniem wyników odbędzie się w sali gimnastycznej przy ulicy Partyzantów, która od 1 września jest już w zarządzie naszej szkoły.

Konkurs to nie tylko samo pisanie dyktanda, ale także szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję. Uczniowie SP 2 uczący się języka kaszubskiego przygotowują niespodzianki. Jedną z nich będzie zaśpiewanie popularnych Kaszubskich nut z tekstem… o Słupsku, o postaciach, zabytkach i o tym co się w mieście dzieje. Poza tym odbywać się będą występy kaszubskich zespołów ze Słupska, Motarzyna i Lęborka. Karolina Keler podkreśla, że szkołę bardzo wspierają słupskie placówki kultury.

Odbędą się także zajęcia z i-padami, dla których oprogramowanie do fotona, takiego robocika, też zostało napisane po kaszubsku – zapowiada dyrektorka szkoły.

Zapisy na dyktando wciąż trwają. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na dedykowanej temu wydarzeniu stronie internetowej.

Do tego czwartku (26 września) czekamy na wypełnienie formularzy, które są dostępne on-line na stronie internetowej SP 2 i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zapraszamy wszystkich amatorów i miłośników kaszubszczyzny. Jeśli, a nie zakładam tego, będzie mało zgłoszeń, to przedłużymy rekrutację – mówi Karolina Keler.

Dla najlepszych przygotowano kuszące nagrody ufundowane przez prezydenta miasta Słupska oraz wójta gminy Kobylnica. Wśród nich są walory pieniężne, tablety oraz innego rodzaju upominki. (opr. rkh)

Skomentuj