LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Rekordowo niskie bezrobocie

0

Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku odnotowuje rekordowo niskie bezrobocie. W mieście wynosi ono zaledwie 3.3 procent, a w powiecie słupskim 6.3 procent. Obecną sytuację na lokalnym rynku pracy analizuje Paweł Kądziela, dyrektora słupskiego PUP-u.

Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku odnotowuje rekordowo niskie bezrobocie. W mieście wynosi ono zaledwie 3.3 procent, natomiast w powiecie słupskim 6.3%. Przekłada się to na 3400-3500 osób zarejestrowanych w urzędzie. Obecna sytuacja nie jest chwilowa. Stopa procentowa bezrobocia z roku na rok systematycznie maleje. Na dzień dzisiejszy urząd pracy dysponuje ok. 380 ofertami pracy.

Najwięcej ofert pracy mamy w ogólnych zawodach związanych z przemysłem, ale jest też dużo ofert związanych z usługami, na przykład dla sprzedawców. Tych ofert mamy najwięcej – informuje Paweł Kądziela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

W ciągu miesiąca w urzędzie rejestruje się około 800 osób. Większość z nich dosyć szybko znajduje i podejmuje zatrudnienie. Dyrektor PUP dodaje, że bezrobocie spada i więcej osób się wyrejestrowuje niż rejestruje w urzędzie. Duży wpływ na poziom bezrobocia miał okres letnich wakacji. Jeszcze kilka lat temu poziom bezrobocia we wrześniu i październiku znacznie wzrastał.

W tym roku nie obserwujemy takiego zjawiska. Zresztą w zeszłym roku było podobnie – zapewnia dyrektor Kądziela i wyraża nadzieję, że podobnie będzie w październiku.

Powiatowy Urząd Pracy pomaga nie tylko bezrobotnym, ale także przedsiębiorcom. Każdego roku przeznaczana jest na to pewna kwota ustalana na podstawie bezrobocia. Im niższe ono jest, tym mniej pieniędzy na wsparcie przedsiębiorców. W tym roku słupski pośredniak miał ich około 9 mln złotych.

W 2019 roku mieliśmy środków na aktywizację bezrobotnych i pomoc przedsiębiorcom mniej niż w 2018 – mówi Paweł Kądziela. – I to o połowę mniej. Teraz mamy jeszcze kilka instrumentów, które możemy zaoferować naszym przedsiębiorcom i osobom bezrobotnym, ale tych środków jest naprawdę mało.

Coraz więcej właścicieli firm ze Słupska i jego powiatu rejestruje chęć zatrudnienia obcokrajowców.

Na dzisiaj mamy ponad 3.600 oświadczeń o chęci zatrudnienia obcokrajowca i od kilku lat ta tendencja wzrasta – informuje dyrektor Kądziela. – Myślę, że na koniec tego roku będziemy mieli więcej takich zgłoszeń niż w roku poprzednim.

Poziom bezrobocia jest już bardzo niski, a może być jeszcze niższy. W urzędzie pracy nadal czeka wiele zgłoszeń zatrudnienia w różnych profesjach, więc z pewnością poszukujący mogą znaleźć coś interesującego. (opr. rkh)

Skomentuj