K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Drogówka na pomoc

0

Słupska drogówka wspólnie w Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego przeprowadziła akcję dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Kierowcom rozdawano maseczki do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz edukowano w zakresie resuscytacji.

Akcja profilaktyczna pod nazwą „Warto pomagać” miała przekonać kierowców do niesienia pierwszej pomocy. Często dla zwykłych kierujących barierą przy akcjach ratowniczych, jak chociażby sztuczne oddychanie, są względy higieniczne i lęk przed krwią. Dlatego też policjanci rozdawali specjalne maseczki, które w całkowicie bezpieczny sposób pozwalają przeprowadzić resuscytację.

W dniu dzisiejszym rozdajemy kierowcom breloczki, które można doczepić do kluczy i cały czas mieć je przy sobie. Co znajduje się w takich breloczkach? Znajdują się w nich jednorazowe rękawiczki, maska do sztucznego oddychania oraz chusteczka dezynfekująca rany. Fajnie jest mieć takie coś zawsze przy sobie, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy możemy natknąć się na wypadek, na osobę, która potrzebuje naszej pomocy. Z takim zestawem możemy bez problemu bezpiecznie podjąć się takich czynności jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa – mówi mł. asp. Edyta Żuk z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

W działaniach uczestniczył także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku, dla którego jest to jedna z wielu akcji edukacyjnych. Chociaż przejście kursu udzielania pierwszej pomocy jest obowiązkowe dla każdego, kto chce zdawać na prawo jazdy, jednak w praktyce bywa z tym różnie. Problemem jest także wyposażenie samochodowych apteczek.

Apteczki samochodowe, które znajdują się w pojazdach, bardzo często są niedobrze wyposażone, niedostatecznie wyposażone – mówi Piotr Tomaszewski, dyrektor WORD w Słupsku. – Nie ma takich norm, które by regulowały, co w takiej apteczce musi się znajdować, ale gadżet, o którym dzisiaj mówimy, jest niewielki, łatwo go przypiąć do kluczyków, a wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ratowania życia, na zdrowie osoby, która udziela tej pierwszej pomocy. Należy to podkreślić, że osoba, która natknie się na nietypową, niedobrą sytuację na drodze, na wypadek, na osoby poszkodowane czy ranne, nie miała tej bariery psychicznej, że podczas udzielania pierwszej pomocy może jej się coś złego przydarzyć.

Kierowcy zatrzymywani na drodze oprócz maseczek otrzymali także wskazówki, jak zachować się podczas wypadku drogowego.

Ratownicy i policjanci apelują, aby nie bać się udzielać pierwszej pomocy. Lepiej zrobić to nieprofesjonalnie niż nie podjąć żadnych działań. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.