K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

A nawet 25 milionów więcej

0

W starostwie odbył się nadzwyczajny konwent samorządowców regionu słupskiego. Tematem spotkania były dodatkowe pieniędzy, które w ramach rekompensat za tarczę antyrakietową trafią do gmin z powiatu słupskiego.

Początkowo rekompensaty za lokalizację tarczy antyrakietowej i wynikających z tego utrudnień inwestycyjnych miały dostać trzy samorządy: miasto Słupsk, gmina Słupsk i powiat słupski. O swój kawałek tortu z państwowego stołu upomniały się jednak także pozostałe samorządy, które znajdują się w zasięgu oddziaływania bazy wojskowej w Redzikowie.

Ograniczenia dotyczące funkcjonowania tarczy, które wynikają z umowy polsko-amerykańskiej dotyczą obszaru o promieniu 35 kilometrów – wyjaśnia Paweł Lisowski, starosta powiatu słupskiego. – Mieliśmy wideokonferencję z panem ministrem Piotrem Müllerem. Poinformował nas, że rzeczywiście dodatkowe pieniądze się pojawią, więc wcześniej wypracowany program, obejmujący trzech beneficjentów, czyli miasto Słupsk, gminę Słupsk i powiat wzbogacony będzie o pulę dodatkową w wysokości 25 milionów złotych. Rekompensata obejmie łącznie sześć gmin z terenu powiatu słupskiego. Poza Słupskiem, który ma dedykowane 30 milionów i nie będzie już objęty dodatkowym wsparciem, to na terenie pozostałych gmin to właśnie powiat będzie realizował przebudowy dróg w ramach rekompensat. Można powiedzieć, że wszystkie samorządy powiatu słupskiego są usatysfakcjonowane tym rozwiązaniem.

Pieniądze mają być wypłacane od roku 2020 do 2024 roku, jednak samorządowcy postulują, aby koniec wypłat przyspieszyć o rok. Chcą także, aby dofinansowanie było kontynuowane po tym okresie, bo – jak argumentują – tarcza i jej ograniczenia nadal będą aktywne.

Mówimy o tym, że rekompensaty w wysokości 115 milionów dla całego naszego regionu nie wyczerpują wszystkich naszych przyszłych należności – zaznacza Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. – To nie zamyka nam drogi, żebyśmy w przyszłości ubiegali się o pieniądze. Nie mówiąc już o takich inwestycjach jak droga S6, droga 21, linie kolejowe 402 i 405 oraz budowa portu w Ustce. Są to zadania, które są zadaniami na szczeblu rządowym i niezależnie od tego, czy tarcza jest czy jej nie ma powinny być realizowane. Natomiast te środki w wysokości 115 milionów, które wpłyną są na inwestycje, które dotyczą zadań poszczególnych samorządów.

Podział dodatkowych 25 mln złotych pomiędzy gminy nastąpił proporcjonalnie do liczby mieszkańców i wielkości budżetu. Najmniej otrzymało Smołdzino, bo 2,5 mln złotych. Natomiast gmina Dębnica Kaszubska, gmina Ustka oraz miasto i gmina Kępice otrzymały po 4 mln złotych. Najwięcej dostały gmina Kobylnica i miasto Ustka – po 5,2 mln złotych.

Zawsze są to dodatkowe pieniądze, o które nie musimy się starać w różnych innych programach – podkreśla Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka. – Posłużą mieszkańcom w przyszłości. Ważne, żeby one po prostu były.

Pieniądze zostaną przekazane samorządom jako dotacja celowa do zadań inwestycyjnych. Zgodnie z ustaleniami projekty będą mogły liczyć na 80-procentowe dofinansowanie. Pozostałe 20% będzie wkładem własnym gmin. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.