K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lęborskie Dni Jakubowe

0

W dniach 19-21 lipca odbyły się Lęborskie Dni Jakubowe. Ta masowa impreza po raz kolejny przyciągnęła tysiące turystów i mieszkańców miasta.

Lęborskie Dni Jakubowe to jedna z największych imprez kulturalno-rekreacyjno-handlowych na Pomorzu. Jarmarkowa atmosfera, koncerty, bieg uliczny św. Jakuba i wiele innych atrakcji każdego roku przyciągają tysiące lęborczan i turystów. Jak co roku wydarzenie zainaugurowało uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej. Krótko zaprezentowana została historia Dni Jakubowych i ich znaczenie dla miasta, a następnie omówiono program wydarzenia. Oficjalne otwarcie Dni Jakubowych zakończyło wręczenie Honorowego Wyróżnienia Miasta Lęborka – „Lęborskiego Lwa”. Jest to corocznie przyznawana nagroda, która w sposób szczególny wyróżnia osobę, instytucję lub stowarzyszenie, które znacząco przyczyniły się do rozwoju i promocji Lęborka. W tym roku otrzymał ją Wiesław Budkowski, emerytowany nauczyciel geografii, były harcerz i przewodnik turystyczny. Laureat nie krył wzruszenia. Podczas swojego przemówienia podziękował wszystkim z którymi współpracował. Nagroda nie była dla niego zaskoczeniem, ponieważ konieczne było wyrażenie zgody, złożenie podpisu, ale wiedział, że są kontrkandydaci. Teraz, jak zapewnił, jest bardzo dumny i cieszy się z tego wyróżnienia.

Najważniejsze, że lwowski Wiechu dostał Lęborskiego Lwa – spointował swoją wypowiedź Wiesław Budkowski.

Już w trakcie sesji radnych miejskich na placu Pokoju trwały przygotowania do XIII Międzynarodowego Spotkania z Folklorem pt. „Muzyka Regionów”. Na scenie zabrzmiały utwory zespołów polskich, ale również grup z Serbii czy Słowacji. Ubrani w barwne stroje pasjonaci muzyki, śpiewu i tańca przez ponad 3 godziny dostarczali wrażeń zebranym pod sceną fanom folkloru. Występy te każdego roku towarzyszą Dniom Jakubowym i przyciągają spore grono zainteresowanych. Ci, którym klasyczna muzyka regionalna nie przypadała do gustu, mogli wybrać się na spacer wzdłuż ulicy Staromiejskiej. Tam przygotowany był już jarmark. Mnogość stoisk oraz zróżnicowana oferta każdego z kramów powodowała wręcz zawrót głowy. Można było na nich dostać niemalże wszystko. Od gastronomii po rękodzieła. Oscypki, tradycyjne wypieki, kwiaty żywiące się owadami, różnego rodzaju gadżety i zabawki, a także książki. Szczególną uwagę przyciągał młody artysta, który wykonywał nietypowe malunki.

Przyjeżdżam do Lęborka na Dni Jakubowe i staram się sprzedawać swoje obrazy malowane farbami w sprayu – mówi Oskar Głowacki. – Uczyłem się tej techniki z internetu, a po czasie sam zacząłem dochodzić do własnych rozwiązań. Po obejrzeniu jednego z proponowanych filmów stwierdziłem, że nie jest to takie trudne. Pomyślałem: spróbuję. Kupiłem trzy puszki farby i spróbowałem. Na początku na kartonie, ale nie wyszło to najlepiej, bo na to inna struktura i na karton inaczej farba działa. Potem kupiłem sobie płótno i z czasem zaczęły mi wychodzić takie prace. Zainteresowanie mieszkańców jest duże. Potrafi się zebrać trzydzieści, czterdzieści osób i patrzyć, jak ja maluję.

Kolejną z atrakcji festiwalu był XIX Bieg Uliczny św. Jakuba. To właśnie on zgromadził największą liczbę fanów. Nic dziwnego, albowiem bieg ten jest najważniejszą imprezą sportową Lęborka. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział blisko 500 osób. Biegli oni atestowaną trasą liczącą 10 km wytyczoną ulicami miasta. Zwycięzcą wśród mężczyzn okazał się Jakub Nowak który ukończył bieg z czasem 30:56, a wśród kobiet najszybsza była Ewa Jagielska z czasem 37:07. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.