LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Sekundniki świetlne

1

Od 1 do 21 lipca trwać będą konsultacje społeczne prowadzone przez słupski ratusz. Ich przedmiotem jest zasięgnięcie opinii mieszkańców o koncepcji montażu wyświetlaczy czasu na sygnalizacjach świetlnych przy ulicach Tuwima, Deotymy, Jagiełły, Jaracza i placu Zwycięstwa.

Sekundniki to urządzenia instalowane przy sygnalizacji świetlnej. Ich zadaniem jest ułatwianie pokonywania skrzyżowań. Dojeżdżający do świateł kierowca wie, jak długo będzie się paliło zielone światło oraz czy uda mu się zjechać ze skrzyżowania, zanim to światło się zmieni. W efekcie ma to zapobiegać przejeżdżaniu na czerwonym. Z kolei czekając na czerwonym świetle, prowadzący pojazd nie musi ciągle spoglądać na sygnalizator. Trudniej mu też zagapić się i ruszyć z opóźnieniem. Większość kierowców chwali sobie to rozwiązanie i twierdzi, że wpływa pozytywnie na dynamikę przejazdu oraz znacznie poprawia przepustowość skrzyżowań. W Słupsku takie sekundniki zamontowane są na sygnalizacjach świetlnych wzdłuż ulicy Szczecińskiej. Niedługo sytuacja ulegnie zmianie.

Potrzebę taką zgłosili mieszkańcy w ramach projektów składanych do budżetu obywatelskiego. Wniosek zyskał akceptację i Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku zamierza wyposażyć w sekundniki sygnalizację przy ulicach Tuwima, Deotymy, Jagiełły, Jaracza i placu Zwycięstwa. Wszystkie te skrzyżowania i przejścia, z racji swojej lokalizację w centrum miasta, są bardzo uczęszczane i zamontowanie tam sekundników może choć trochę usprawnić ruch.

Przed wykonaniem zadania pn. „Sekundniki świetlne – Słupski Budżet Partycypacyjny 2019” ratusz zwraca się do mieszkańców, aby wzięli oni udział w konsultacjach społecznych, które potrwają od 1 do 21 lipca bieżącego roku. W tym czasie mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi osobiście lub pisemnie na adres Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, ulica Przemysłowa 73 oraz elektronicznie na adres e-mail: zim@zimslupsk.com. 8 lipca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej ZIM-u odbędzie się spotkanie konsultacyjne, a dodatkowo 2 i 15 lipca, w godzinach od 8 do 16 w tym samym miejscu odbędą się dyżury konsultacyjne. W ich trakcie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją montażu wyświetlaczy czasu na sygnalizacjach świetlnych oraz złożyć formularz w wersji papierowej z uwagami lub propozycjami do projektu.

Dyskusja1 komentarz

  1. powinno być konsultowane także skrzyżowanie Garncarska- Nowowiejska, ponieważ na zielonym świetle zdąży przejechać 3-4 auta i jest straszny korek

Skomentuj