LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Mistrz sztuki cyfrowej

0

Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku odwiedził Alex Andreev, światowej sławy artysta tworzący w technice cyfrowej. Z uczniami szkoły podzielił się doświadczeniami i zaprezentował swoje twórcze możliwości.

Do Liceum Plastycznego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku przyjechał Alex Andreev, mieszkający w Sankt Petersburgu światowej sławy artysta. Tworzy głównie w technice cyfrowej, tzw. digital painting. Jego surrealistyczne prace często są wizjami niedalekiej przyszłości, przeplatanymi tworami ponadprzeciętnej wyobraźni. Ma na swoim koncie wiele indywidualnych wystaw na całym świecie. Dziś przyjechał do słupskiego liceum, aby zaprezentować swoją twórczość oraz podzielić się wiedzą, doświadczeniem na temat szeroko pojętej sztuki i źródłach inspiracji.

Ciężko o nich powiedzieć – przyznaje Alex Andreev. – Taka jest moja wizja. Wszystkie te obrazy często pojawiają się znikąd w mojej głowie. Bywają to sny lub przemyślenia. Obrazy są odzwierciedleniem mojej wizji i rozumienia przyszłości. Są one swoistą konkluzją moich przemyśleń. Kiedy zastanawiam się nad przyszłością, jedyne co wiem, to to, że nie wiem nic

Prace artysty są bardzo zróżnicowane i – jak mówi – niektóre z nich są ciemne, niektóre jaskrawe, są też pozytywne i smutne. Bywają również dziwne i zagadkowe. Na pewno nie są ponure.

Okazuje się, że inspiracją dla artysty są między innymi polscy pisarze i malarze.

Dosłownie wszystko potrafi być dla mnie inspiracją – przekonuje Alex Andreev. – Może być to dziwne, ale moim ulubionym pisarzem jest Stanisław Lem. Bardzo lubię jego twórczość. Jest nie tylko pisarzem, ale i filozofem, filozofem przyszłości. Natomiast moim ulubionym artystą jest Zdzisław Beksiński. Jest jedynym, który swoimi pracami potrafi doprowadzić mnie do łez. Naprawdę. Jego obrazy są cudowne.

Alex Andreev może poszczycić się również nowatorską metodą prezentowania swojej sztuki. Wraz ze swoją drużyną stworzył aplikację za pomocą której np. statyczny obraz zmienia się w animację.

W Rosji już możesz to zobaczyć – podkreśla artysta. – Wykorzystaliśmy wszystkie znaki drogowe do tego zabiegu. Niedługo zajmiemy się znakami na całym świecie. To są nowe media, a przez to możemy zrozumieć i w pełni wykorzystać ich możliwości.

Wizyta artysty w Liceum Plastycznym była dla uczniów świetną okazją do poznania świata sztuki z innej strony. Rady udzielone przez Alexa Andreeva z pewnością pomogą im w samorozwoju i szukaniu nowych form wyrażania siebie. (opr. rkh)

Skomentuj