LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Chirurgiczne szkolenie

0

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku pod okiem autorytetu przeprowadzili kilka operacji z zakresu zaburzenia statyki narządu rodnego. To dobra wiadomość dla kobiet, które zmagają się z tą dolegliwością.

Zaburzenie statyki narządu rodnego to dolegliwość, która dotyka kobiety starsze po przebytych porodach. Głównie objawia się trudnościami z utrzymaniem moczu, a w poważniejszych wypadkach przemieszczaniem narządu rodnego. Statystyki pokazują, że problem ten dotyczy nawet 30 procent pań w wieku pomenopauzalnym. W słupskim szpitalu właśnie odbyło się spotkanie lekarzy, którzy pokazali najnowocześniejsze techniki leczenia zaburzenia statyki. W czasie warsztatów wykonano cztery operacje, które wspólnie z miejscowymi chirurgami przeprowadził uznany specjalista w tej dziedzinie.

Techniki zaczerpnięte są u źródeł, czyli z wiodących ośrodków francuskich, które zajmowały się zaburzeniami statyki i nietrzymaniem moczu od samego początku wprowadzenia metod implementacyjnych co do leczenia tych zaburzeń – mówi dr n. med. Tomasz Augustyniak, chirurg ginekolog. – Pozwoliłem sobie skorzystać z okazji i zaprezentować metody leczenia. Charakteryzują się rzeczywiście bardzo wysoką skutecznością przy minimalnej inwazyjności co do metody i bronią się przed krytyką co do zasadności stosowania.

Efektywność leczenia nowoczesnymi metodami zaprezentowanymi w słupskim szpitalu sięga nawet 98 procent. Jak mówią lekarze, problemy z zaburzeniem statyki narządu rodnego zaczynają się u kobiet już po pierwszych operacjach ginekologicznych. Dzięki nowoczesnym technikom wiele pacjentek będzie mogło wrócić do normalnego funkcjonowania.

To jest ich zmorą, zarówno problem nietrzymania moczu, który jeszcze 20 lat temu – a jesteśmy doświadczonymi lekarzami – przyjmowany był, że tak ma być, że w tym wieku to jest norma. My z tym walczymy, że tak ma nie być, zajmujemy się zarówno leczeniem statyki, jak i stricte zaburzeniem wysiłkowego nietrzymania moczu – mówi dr. n. med. Roman Łabędź, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego.

W szkoleniu uczestniczyli także lekarze z ośrodków klinicznych w Gdańsku i Poznaniu. Zaprezentowane w słupskim szpitalu metody już niedługo mogą stać się normą obowiązującą na Pomorzu. (opr. jwb)

Skomentuj