LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Przyciąganie nauką

0

Zamiast nudnej teorii oryginalne zagadki i kreatywne zadanie. Tak wyglądały Dni Młodego Naukowca w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku, w których udział wzięło około stu uczestników.

W czerwcu głowy większości uczniów częściej zaprzątają wakacyjne plany niż nauka. Wiedzę można jednak zgłębiać na różne sposoby i to udowadniają Dni Młodego Naukowca. Impreza edukacyjna skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych została tak przygotowana, aby na każdym kroku czekały na nich atrakcje. Zamiast nudnych wykładach pojawiły się liczne eksperymenty i zagadki do rozwiązania, które uczyły przez doświadczenie.

Idea tych spotkań to poznanie nauki poprzez jej doświadczanie – mówi Maja Frąckowiak, nauczycielka Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku – czyli pokazanie młodym ludziom, że nauka – po pierwsze – nie musi być nudna, a po drugie – może stać się bardzo dostępna. To przede wszystkim zafascynowanie młodzieży światem nauki, ale także światem sztuki, kultury, ponieważ naszą szkołę charakteryzuje wielość bardzo różnych kierunków. Pokazujemy w związku z tym to, co dzieje się w szkole na co dzień, jak pracujemy, bo rzeczywiście ta innowacyjność jest dla nas bardzo ważna i to, żeby tych młodych ludzi zachęcać, a nie zniechęcać do nauki.

Uczestnicy poruszali się po klasach tematycznych z rozmaitymi zadaniami do wykonania. Między innymi musieli wyciągnąć klucz zanurzony w puszce pełnej farby czy wykonać resuscytację na fantomie psa. Były też testy psychologiczne na matrycach Ravena i wiele innych atrakcji.

Mamy zespoły dziesięcioosobowe z każdej szkoły, które przechodzą przez cztery sale tematyczne – jest to taka rywalizacja między zespołami. Najbardziej aktywni, ambitni, bo trzeba też popisać się na każdym warsztacie wiedzą, otrzymają pierwszą nagrodę oraz słodkie upominki. Zależy nam głównie na tym, aby młodzież fajnie się bawiła – mówi Monika Skwarek, nauczycielka ZSI.

Uczniom taka zabawa przypadła do gustu i – jak przyznali – może być pomocna w planowaniu dalszej ścieżki edukacji. Mnie się tutaj bardzo podobało, uważam, że to fajny pomysł. W przyszłości chciałabym się tutaj uczyć – można było usłyszeć od uczestniczki klas młodszych.

Trzecia edycja imprezy zakończyła się wręczeniem nagród. Kolejne Dni Młodego Naukowca w Zespole Szkół Informatycznych już za rok. (opr. jwb)

Skomentuj