K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dialog języków i kultur

0

W Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „Posejdon” w Ustce odbyła się XII międzynarodowa konferencja naukowa. Poświęcona ona była między innymi zagadnieniom komunikacyjnym oraz kulturowym w relacjach między wschodem i zachodem Europy.

W Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym „Posejdon” w Ustce odbyła się XII międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Wschód-Zachód: Dialog Języków i Kultur”. Konferencje dotyczące tej tematyki organizowane są każdego roku, a problemy dialogu i porozumienia między szeroko rozumianym wschodem i zachodem Europy spotykają się z rosnącym zainteresowaniem. W tym roku do usteckiego Posejdona, poza przedstawicielami polskich ośrodków akademickich, przybyli także reprezentanci wielu ośrodków naukowych z Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Czech czy Węgier.

Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy mamy wiele sytuacji trudnych, kontrowersyjnych konwencja dialogu jest bardzo istotna – mówi dr hab. prof. nadzw. Tadeusz Osuch, Akademia Pomorska. – Ta dwunasta nasza konferencja trafia w istotę problemu, z którym mamy dzisiaj do czynienia.

Każda konferencja daje określone efekty.

Kultura i nauka nie znają granic i dlatego mamy przyjaciół w różnych krajach – uważa prof. dr hab. Galina Nefagina, filologia rosyjska AP. – Myślę, że celem konferencji jest wspólne szukanie dobrych wyjść z nie zawsze dobrych wzajemnych stosunków.

Temat dialogu między wschodem i zachodem aktualny jest nie tylko podczas konferencji. Obecny jest również w naszej codzienności. Obecne spotkanie naukowców po raz kolejny udowadnia, że rozmowa jest kluczem. Dzięki niej jesteśmy w stanie uniknąć konfliktów i nieporozumień. (opr. rkh)

Skomentuj