Turniej judo w Jezierzycach

0

W hali widowiskowo-sportowej w Jezierzycach odbył się 23. Majowy Turniej Judo Dzieci i Młodzików. To największa impreza sportowa organizowana przez Gminę Słupsk i Uczniowski Klub Sportowy Piast Wrzeście.

Na pięciu matach blisko 200 zawodników z 19 klubów judo Polski Północnej walczyło o medale w 29 kategoriach wagowych dzieci i młodzików. Majowy turniej w Jezierzycach jest w pewnym stopniu traktowany jako pierwsze walki na matach najmłodszych judoków z przeciwnikami innych klubów. Walki w kategorii dzieci trwały po 2 minuty, a minutę dłużej walczyli młodzicy. Rywalizacja wśród najmłodszych mimo małego doświadczenia jest zawsze bardzo zacięta. Każdy chce wygrać, a u przegranych pojawiają się łzy. W takich turniejach młodzi zawodnicy mają oswajać się z atmosferą zawodów. Uczą się także ich rodzice. Nie tylko dopingować, ale też poskramiać swoje emocje. Niejednokrotnie właśnie rodzice swoimi emocjami przeszkadzają dzieciom w walce.

Tomasz Kołodziejski, organizator turnieju wysoko ocenił poziom sportowy zawodów. Rzecz jasna, w kategoriach najmłodszych te umiejętności jeszcze nie są zbyt duże, ale w młodzikach było już kilka walka na dobrym poziomie. Szkoleniowiec podkreślił, że kluby regionu słupskiego specjalizują się w lżejszych kategoriach wiekowych. Te cięższe są domeną Wrocławia czy Bytomia. Poziom lżejszych judoków jest na tyle dobry, że wyróżniają się w skali całej Polski.

Bardzo ciekawe walki toczyły się w kategorii młodzik. Tu zawodnicy z Trójmiasta, Koszalina czy Grudziądza pokazali dobry poziom wyszkolenia. Wśród najlepszych nie zabrakło zawodników z TS Judo Gryf Słupsk – Hubert Żuk zdobył złoty medal w wadze 81 kg, a srebro w wadze 50 kg wywalczył Olgierd Kulwas. Słupscy judocy w tym turnieju potwierdzili, że należą do czołówki zawodników Pomorza. W kategorii dzieci zdobyli 14 medali, w tym 7 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych. Złoci medaliści to Iga Kawałek, Maria Musiałek, Oliwia Szycko, Ania Pacewicz, Damian Cyrganowicz, Łukasz Bielawa i Adrian Jakubiniec. Srebro zdobyli Weronika Urbaniak i Szymon Marciniak. Z brązowego cieszyli się Kamil Jędrzejczak, Hubert Olejniczak, Kuba Pacewicz oraz Zuzia i Jakub Martynowie. Nie zabrakło również zawodników z rocznika 2010-2011 UKS-u Jezierzyce oraz Orła Kończewo.

Moja grupa z Jezierzyc nie powalczyła dzisiaj za mocno – dodaje Tomasz Kołodziejski. – Te dzieci są z młodszego rocznika. To jest ich pierwszy rok szkolenia, a to wszystko musi potrwać. Jestem jednak zadowolony, bo chociaż było tylko jedno trzecie miejsce, to te dzieci dużo serca zostawiły na macie i stoczyły bardzo ładne walki. To rokuje w przyszłości dobre wyniki.

W gronie najmłodszych judoków z Jezierzyc srebrny medal zdobyła Maja Anderman, brązowy wywalczył Filip Adamiak. Na punktowanych piątych miejscach uplasowali się Klaudiusz Straszak, Sara Marcuk, Jan Dwulit i Tymek Wierczyński. Bardzo udany start zaliczył zawodnik Orła Kończewo z roczników 2010-2011 Aleksander Przyborek. Wywalczył on medal brązowy. W ocenie szkoleniowców jest to bardzo zdolny i ambitny zawodnik, który robi ogromne postępy. (opr. rkh)