LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Symulator starości

0

Słupska Rada Seniorów zaprezentowała specjalny projekt symulatora odczuć wieku starczego. Ma on uświadamiać młodym ludziom, z jakimi problemami zmagają się osoby w różnych okresach starości.

Symulator to dziewięciokilogramowy kombinezon, który pozwala doświadczyć problemów motorycznych seniorów. Zasada jego działania jest dość prosta. Strój ogranicza swobodę ruchów w taki sposób, aby osoba nosząca mogła wczuć się w sytuację człowieka starszego. Symulator sprawia, że nawet najprostsze czynności zaczynają się komplikować. W szczególności kombinezon dedykowany młodzieży nie posiadającej do końca świadomości, z czym zmagają się seniorzy.

– Zakupiony został oczywiście w celach edukacyjnych, będziemy wykorzystywać go w szkołach – mówi Marianna Borawska, przewodnicząca Słupskiej Rady Seniorów – aby młodzi ludzie przy okazji różnego rodzaju pokazów uświadomili sobie, jak ciężko jest starszemu człowiekowi wejść po schodkach, kiedy nie ma barierki, aby się przytrzymać, jak traci on równowagę, orientację w przestrzeni, kiedy gorzej widzi. Jest mnóstwo dolegliwości. Jeśli młodzi będą zdawali sobie z tego sprawę, będą na to uczuleni, to oczywiście ta pomoc będzie bardziej serdeczna.

Symulator odczuć wieku starszego w praktyczny sposób ma podnosić świadomość i poziom empatii społeczeństwa, zwłaszcza w sytuacji, gdy seniorów będzie tylko przybywać. Kombinezon będzie wykorzystywany w cyklu warsztatów z młodzieżą w słupskich szkołach. Od września takie akcje mają być prowadzone we wszystkich placówkach. (opr. jwb)

Skomentuj