K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupszczanie w parlamencie

0

Dwóch gimnazjalistów z Zespołu Szkół Akademickich w Słupsku wykonało projekt dotyczący działalności posłów okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. Zakwalifikowali się do finału i mieli okazję reprezentować Słupsk w Sejmie Dzieci i Młodzieży.

Jakub Antoszczuk i Tomasz Wyszemirski, uczniowie Gimnazjum Akademickiego w Słupsku, zgłosili się do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Samo zgłoszenie to jednak za mało. Aby wziąć udział w obradach, słupszczanie musieli wykonać projekt pn. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Forma zaprezentowania działalności wybranego posła z tamtego okresu była dowolna. Reprezentanci gimnazjum wybrali film.

Wybraliśmy Tomasza Arciszewskiego ze względu na to, że nasze gimnazjum jest przy Arciszewskiego – mówi Jakub Antoszczuk, uczeń Gimnazjum Akademickiego w Słupsku. – Wprawdzie patron naszej ulicy miał na imię Krzysztof, ale nazwiska są takie same. W konkursie byliśmy podzieleni na województwa i z każdego wybierane były najlepsze grupy. W województwie pomorskim było 20 grup, z których dostało się 12. W Sejmie jest maksymalnie 500 miejsc, a w tym roku dostało się 460 osób.

Gimnazjalistom udało się zakwalifikować do finału konkursu i dzięki temu reprezentowali nasze województwo podczas XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Mieliśmy możliwość spotkania się z klubami poselskimi, zwiedzenia gmachu Sejmu i o godzinie 10 rozpoczęły się obrady – opowiada Jakub Antoszczuk. – Mieliśmy również możliwość wypowiedzenia się na tematy aktualne. Nam niestety się nie udało. Pomorze wchodziło do Sejmu jako ostatnie, a ludzie z innych województw zaczęli ustawiać się w kolejce już 30 minut przed czasem na debatę. Chciałem przemawiać i poruszyć temat zmian w systemie edukacji oraz tematy pokroju ustawy 447 i powiedzieć trochę o Unii Europejskiej w kontekście tego słynnego już Acta 2.

Warto dodać, że udział w konkursie był inicjatywą uczniów.

To, co zrobili, nie wynikało bezpośrednio z podstawy programowej – mówi Adam Czarnecki, nauczyciel Zespołu Szkół Akademickich w Słupsku. – Pomysł i realizacja były ich. Ja tylko czuwałem nad częścią merytoryczną. Na uwagę zasługuje również to, że nasza szkoła jest szkołą stosunkowo młodą, więc taki sukces jest naprawdę godny odnotowania. Tak jak i to, że byli to jedyni słupszczanie zasiadający w ławach Sejmu Rzeczypospolitej.

Aktywność uczniów na tym się nie kończy. Zadeklarowali oni również udział w wyborach do Rady Dzieci i Młodzieży. Cieszy fakt, że młodzi ludzie aktywnie angażują się w życie polityczne regionu i kraju. W końcu to właśnie oni za kilka lat będą decydować o losach naszego państwa. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.