LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gala młodych literatów

0

Dzisiaj odbyła się gala finałowa XXXV Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Na konkurs wpłynęło blisko 8.700 wierszy, opowiadań i prób dramatycznych młodych autorów z Polski, Niemiec, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

To już 35. edycja Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Każdego roku cieszy się on ogromną popularnością i ilość prac, które napływają do komisji liczy się w tysiącach. Są to wiersze, opowiadania czy miniatury dramatyczne. Tegoroczną galę otworzył spektakl teatralny przygotowany przez uczniów z Gimnazjum nr 2 w Słupsku, głównego organizatora konkursu. Uczniowie prezentowali wybrane wiersze laureatów tegorocznej edycji. Następnie pomysłodawczyni konkursu Maria Pietryka-Małkiewicz opowiedziała o historii literackiej imprezy, jej powstaniu oraz corocznych zmaganiach młodych uczniów z całego świata.

Już 35. raz prowadzimy tak przyjazną młodym poetom i pisarzom imprezę. Mogłabym mówić 35 godzin, o czym wszyscy tutaj wiedzą, że przez tyle lat żyłam tym konkursem, nawet kiedyś dziennikarze nazwali, że to moje trzecie dziecko, rzeczywiście poświęcałam mu więcej czasu niż własnym. Zżyłam się z fantastycznymi młodymi ludźmi, piszącymi wiersze. Ci młodzi ludzie, uczestnicy pierwszego konkursu, będący wtedy w klasie ósmej, dzisiaj mają 35 plus 15 – mówi Maria Pietryka-Małkiewicz.

Uczestnikom konkursu gratulacje złożyły Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska oraz Ewa Chotomska, córka patronki konkursu. Na koniec miało miejsce wręczenie nagród konkursowym laureatom. Każdy rok przynosi coraz więcej ciekawych wierszy i opowiadań. Najlepsze z nich są zamieszczane w tomiku, który w tym roku nosi tytuł „Księżyc nareszcie dogania słońce”. Konkurs jest dowodem na to, że twórczość literacka nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Również wśród młodych ludzi. (opr. jwb)

Skomentuj