K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bez dodatkowej drogi

0

Urząd Miasta w Słupsku na razie zamraża plany budowy połączenia DK 21 i DW 213, które miałoby udrożnić ruch w kierunku Siemianic. Ratusz obecnie zastanawia się nad alternatywnymi możliwościami.

Jedyna droga łącząca Słupsk z Siemianicami nie wytrzymuje już ruchu kołowego, który generowany jest przez coraz liczniejszych mieszkańców tej podmiejskiej wsi, a w sezonie letnim turystów przemieszczających się wzdłuż wybrzeża. Obecnie popołudniowe korki na drodze wojewódzkiej 213 to już norma, a to zwiększa też uciążliwość poruszania się po ulicach dojazdowych w Słupsku. Alternatywą dla tego połączenia mogłaby być budowa trasy łączącej DK 21 z wylotówką na Siemianice. W tej sprawie powstał już projekt uchwały wyrażającej zgodę na opracowanie dokumentacji technicznej. Dokument został jednak wycofany z porządku obrad sesji rady miasta. To jednak nie oznacza, że pomysł został całkowicie odrzucony

Sprawa nie jest rozstrzygnięta, radni sami projekt wycofali, zobligowali nas do tego, dużo jest uwag dotyczących tego, czy finansujemy inwestycję w Słupsku, czy poza miastem. Szanując wolę naszych radnych szukamy alternatywnych rozwiązań, które mają służyć usprawnieniu transportu z tamtej strony – mówi wiceprezydent miasta Marta Makuch.

Fragment drogi ze Słupska do Siemianic byłby częścią ringu i praktycznie w całości zostałby przeprowadzony w granicach administracyjnych miasta. Urząd Miejski w pojedynkę nie podołałby finansowo tak dużej inwestycji, dlatego w kosztach przedsięwzięcia miałyby partycypować gmina Słupsk i inne zainteresowane samorządy. O pilnej potrzebie realizacji tego połączenia mówiła w już ubiegłym roku wójt Barbara Dykier.

Dla nas z takich większych projektów to priorytetowy projekt – połączenie ulicy Portowej z drogą wojewódzką 213. Myślę, że nie tylko nasza gmina jest tym zainteresowana, przede wszystkim zainteresowane powinny być miasto Słupsk, ale i wszystkie gminy przylegające albo do których prowadzi droga wojewódzka. Wiemy, że w ramach miejskiego obszaru funkcjonalnego została opracowana koncepcja budowy tego odcinka ringu. My od dwóch lat staramy się, żeby miasto ujęło w planach finansowych opracowanie dokumentacji technicznej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. To jest bardzo ważne, bo w momencie kiedy pojawiają się możliwości pozyskania źródeł finansowania – a przecież będzie to ogromna pod względem finansowym inwestycja i zdajemy sobie sprawę, że ani miasto, ani gmina Słupsk same jej nie udźwigną – to chciałabym – zaznacza Barbara Dykier – abyśmy byli przygotowani do składania wniosków.

Wartość wykonania projektu budowlano-wykonawczego szacowana jest na 500 tysięcy złotych, z czego zgodnie z porozumieniem połowę miała pokryć gmina Słupsk. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.