LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Wspaniali docenieni

0

W Urzędzie Miejskim w Słupku odbyło się spotkanie laureatów i osób wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „8 Wspaniałych”. Celem imprezy jest docenienie i promocja młodych osób, które angażują się w wolontariat i pomoc potrzebującym.

Mija już blisko 25 lat od pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „8 Wspaniałych”. Inicjatywa z założenia ma doceniać pozytywne postawy młodzieży, a przez to kreować wśród nich dobre wzory zachowań, których fundamentem jest empatia w stosunku do otoczenia. Również w Słupsku od lat wybiera się laureatów z całego powiatu. Co roku komisja konkursowa stoi przed trudnym zadaniem wyłonienia finałowej ósemki.

Wspaniałych było naprawdę mnóstwo – podkreśla Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury – i wybór jest bardzo trudny, dlatego też skład komisji jest tak obszerny. To nie są dwie – trzy osoby, tylko niemal dziesiątka wybierająca tych, którzy są warci bardziej podkreślenia, choć wybór jest bardzo, bardzo trudny.

Wspaniałych do konkursu zgłaszają szkoły oraz organizacje pozarządowe. Następnie młodzi wolontariusze przed komisją dokonują autoprezentacji, przedstawiając swoją dotychczasowa działalność. Jak przyznają członkowie jury, aktywność tych osób nie ogranicza się do uczestnictwa w dużych akcjach. Większość czasu poświęcają one codziennej, czasem żmudnej i trudnej pracy na rzecz innych. Często swoją przygodę z wolontariatem rozpoczynają już od najmłodszych lat. Tak było z jedną z tegorocznych laureatek, która będzie reprezentować powiat słupski w ogólnopolskich eliminacjach.

Co mnie popchnęło do wolontariatu? Wydaje mi się, że moja mama, ponieważ odkąd pamiętam, cały czas działała, cały czas robiła coś w radzie rodziców, zawsze starała się mnie zaangażować. Widząc, że trochę w podstawówce zaczęłam się nudzić, podsuwała mi pomysły, że mogę coś robić nie tylko dla siebie, ale także dla innych. I tak właśnie zaszczepiła we mnie miłość do drugiego człowieka i do zwierząt – mówi Magdalena Sobierajska, laureatka konkursu „8 Wspaniałych”. – Działałam w schronisku, w Fundacji Dziki Azyl w Kobylnicy, z Fundacją Serce na Łapce, z Bankiem Żywności oraz wieloma innymi organizacjami.

Oprócz wyłonienia finałowej „8 Wspaniałych” komisja przyznała szereg wyróżnień osobom, które również zasługiwały na docenienie. Nagrody specjalne wręczono szkolnym kołom wolontariackim, a także najmłodszym wolontariuszom ze szkół podstawowych. (opr. jwb)

Skomentuj