LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Skarb wyeksponowany

0

W lęborski muzeum po raz pierwszy będzie można zobaczyć zabytki stanowiące tzw. skarb z okolic Miastka. Ekspozycja składająca się m.in. z naszyjników i bransolet z VIII wieku p.n.e. proponowana jest jako dodatkowa atrakcja sobotniej Nocy Muzeów.

W amforze znajdowało się ponad 100 przedmiotów z brązu. Najwięcej było ozdób ciała i strojów oraz ozdoby do uprzęży końskiej. Odkryte zostały w 2016 roku w pobliżu Miastka w powiecie bytowskim. Wszystkie przedmioty przez słupską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przekazane zostały Muzeum w Lęborku. Są one w większości doskonale zachowane.

Minęły już trzy lata od powzięcia przez nas informacji o odkryciu tego bardzo wyjątkowego skarbu – mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog w Muzeum w Lęborku. – Różne okoliczności spowodowały, że zabytki zostały rozproszone po wielu placówkach muzealnych. Na szczęście od początku rok cały skarb jest u nas w muzeum.

W najbliższą sobotę, 18 maja, z okazji Nocy Muzeów będzie można zobaczyć poszczególne elementy z tego unikatowego zbioru.

Będziemy mogli zaprezentować tylko w tę jedną wyjątkową noc wybór zabytków. W sumie niewielką część. Nie są one jeszcze poddane konserwacji. Pozostała część przedmiotów poddawana jest obecnie intensywnym zabiegom konserwacyjnym, ponieważ trzy lata minęły zanim zabytki trafiły do pracowni konserwatorskiej. Podziwiać będzie można te, które są najlepiej zachowane. Naczynia do zawieszania bogato zdobione, bransolety, naramienniki, nagolenniki… Wszystko to tylko w tę jedną noc, ponieważ zaraz po Nocy Muzeów zabytki wrócą do pracowni konserwatorskich, gdzie już dawno powinny się znajdować – powiedziała Agnieszka Krzysiak.

Artefakty mają wartość przede wszystkim naukową, umożliwiającą przybliżenie historii regionu. W tym wypadku dają możliwość poznania dziejów ludności pomorskiej.

Skarb pochodzi z VIII wieku przed naszą erą, okresu przełomu epok brązu i żelaza. To taki dosyć burzliwy okres. Przed nami wielka praca naukowa – dodała Agnieszka Krzysiak.

Przedmioty zostaną nie tylko zakonserwowane, ale też opracowane i poddane specjalistycznym analizom. Następnie będą eksponowane na stałe w wyremontowanych pomieszczeniach wieży ciśnień w lęborskim parku Chrobrego. (opr. rkh)

Skomentuj