LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Święty Florian w Czystej

0

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz Gmina Smołdzino zapraszają do Ośrodka Edukacyjnego Karina w Czystej na wydarzenie „Święty Florian i jego rzemieślnicy”. Szwarc, mydło i powidło… czyli przegląd rzemiosł różnych odbędzie się 12 maja 2019 w godz. od 14 do 18.

Święty Florian i jego rzemieślnicy znów zagoszczą w Ośrodku Edukacyjnym Karina w Czystej. Będzie można podpatrywać przy pracy przedstawicieli zawodów, których patronem jest święty Florian, czyli strażaków, kowala, garncarza, bednarza, smolarza, kominiarza, mydlarkę oraz spadkobierców dawnych umiejętności hutniczych. Święty Florian ma także pod swoją opieką piekarzy i kupców bławatnych, więc nie zabraknie lokalnych wypieków i wyrobów rękodzielniczych.

Wszystko rozpocznie się nabożeństwem majowym pod kapliczką Matki Boskiej w Czystej, po którym uczestnicy przemaszerują z Orkiestrą Dętą Ziemi Lęborskiej do Ośrodka Edukacyjnego Karina. Tam już będzie czas na pokazy strażackie, prezentację sprzętu pożarniczego, wozów strażackich, pokaz ratownictwa medycznego i zabawy z pianą gaśniczą. Pełną parą pracować będą warsztaty kowalski, bednarski, kominiarski, smolarski i mydlarski. Będzie też pokaz wykonywania mioteł brzozowych i warsztat tworzenia szkła artystycznego metodą fusingu. Będzie też można podziwiać efekty pracy uczestników Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Smołdzinie pod kierunkiem Elżbiety Bernackiej-Hanus. Nie zabraknie targu produktów lokalnych i kiermaszu rękodzieła, a całość oprawią muzycznie Orkiestra Dęta Ziemi Lęborskiej i zespół Zgoda.

Imprezie towarzyszyć będzie „Rowerowy rajd z ognistym zapałem”. Wuruszy on z Gardny Wielkiej szlakiem wokół Jeziora Gardno i zakończy się w Czystej. Zapisy prowadzi stowarzyszenie Zdrowe Koła (tel. 603 548 994). Start rajdu zaplanowano na godz. 10, a dotarcie do mety na godz. 14.

(opr. na podst. informacji MPŚ)

Skomentuj