LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Wieża remontowana

0

Rozpoczęto prace budowlane w wieży Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Zwiedzającym zostaną udostępnione zarówno sale wystawiennicze, jak i punkt widokowy.

Wejście do kościelnej wieży było możliwe jedynie okazjonalnie, czyli podczas Lęborskich Dni Jakubowych, nie było też wstępu na wyższe poziomy tej konstrukcji. Od tego roku ma to ulec zmianie.

Rozpoczęły się właściwe prace budowlane i potrwają one do końca sierpnia – mówi o. Roman Zioła, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. – Tak przewiduje umowa podpisana z firmą. Jeśli się to wszystko uda, to wieża będzie otwarta dla wszystkich turystów i mieszkańców Lęborka.

Za sprawą prowadzonych prac budowlanych zostanie ona zagospodarowana na nowo. Będzie miejsce na część wystawienniczą. Na poszczególnych poziomach wieży będą znajdowały się ekspozycje. To jednak nie wszystko, bo miasto będzie można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy.

Widok z góry, spod dzwonnicy i zegara jest bardzo piękny na cały Lębork – zapewnia o. Roman Zioła. – Będziemy wszystkich zachęcać, żeby oglądali to miejsce i z tego miejsca całe miasto.

Inwestycja wpisuje się w realizowany projekt pod nazwą „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tych działań odnowione i udostępnione zwiedzającym będą też wieża kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku oraz wieża ciśnień w lęborskim parku Chrobrego.

Skomentuj