K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ewakuacja ratusza

0

Policja, straż pożarna i ratownicy medyczni pojawili się przed lęborskim ratuszem. W związku z informacją o ładunku wybuchowym znajdującym się wewnątrz obiektu, konieczna była ewakuacja osób przebywających w budynku. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Niepokój mieszkańców miasta mogła wzbudzić ewakuacja petentów i pracowników Urzędu Miejskiego w Lęborku. Straż pożarna zabezpieczyła obiekt. Na miejscu pracowała policja. W gotowości były też służby medyczne. Była to jednak część ćwiczeń, które w lęborskim ratuszu rozpoczęto już w poniedziałek (8 kwietnia). Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka poinformował, że ćwiczenia są wynikiem realizacji wytycznych wojewody, dotyczących obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.

Dzisiaj mamy do czynienia z ewakuacją ratusza w związku z ładunkiem wybuchowym, który został zlokalizowany w holu głównym urzędu – mówi Marian Kurzydło. – Z tego powodu straż pożarna, policja i pogotowie rozpoczęły akcję, a następnie ekipa pirotechniczna zajęła się podłożonym ładunkiem. Wszystko po to, aby w sytuacji realnej, oby taka się nie zdarzyła, umieć zachować się i współpracować ze wszystkimi służbami.

Dla funkcjonariuszy lęborskiej komendy oraz policjantów z nieetatowego zespołu pirotechnicznego działania sztabowe pod kryptonimem „Powiat-Miasto 2019” były kolejną możliwością doskonalenia umiejętności ratowniczych.

Policjanci zabezpieczyli teren urzędu oraz pobliskie ulice – informuje asp. sztab. Magdalena Zielke, KPP Lębork. – Odgrodzili wszystkich urzędników od miejsca ich pracy, żeby bezpiecznie dla nich sprawdzić, co to za ładunek. Policjanci z nieetatowego zespołu pirotechnicznego weszli do środka, sprawdzili plecak, w którym prawdopodobnie znajdowała się bomba. Na szczęście okazało się, że była to tylko atrapa. Nasze czynności przyczynią się do tego, że w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia będziemy lepiej przeszkoleni.

Zabezpieczenie potencjalnego ładunku wybuchowego to jedno. W ćwiczeniach liczy się również prawidłowo przygotowana i przeprowadzona próbna ewakuacja. Jest to przede wszystkim szansa na weryfikację istniejących procedur, stopnia przygotowania pracowników i osób odpowiedzialnych za koordynacje takich akcji. Tego samego dnia (9 kwietnia) podobne działania przeprowadzono w Starostwie Powiatowym w Lęborku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.