K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Planetarium z wiceministrem

0

W poniedziałek do Szkoły Podstawowej nr 5 w Lęborku przyjechał planetobus z mobilnym planetarium i edukatorami z Centrum Nauki Kopernik. Honorowym gościem był Piotr Müller, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Niezwykłej edukacyjnej atrakcji mogą doświadczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Lęborku. Przez dwa dni, od 1 do 2 kwietnia, w placówce stacjonuje mobilne planetarium, które przyjechało planetobusem. Na półokrągłym „suficie” dmuchanej kopuły obiektu młodym widzom prezentowane są pokazy astronomiczne prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik.

To jest wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyjaśnia Michał Kryciński, Centrum Nauki Kopernik. Jeździmy po Polsce planetobusem i wozimy małe planetarium. Jeździmy do miejscowości o liczbie mieszkańców poniżej 130 tysięcy i popularyzujemy astronomie od podstaw.

Obserwacja nieba dzięki projekcji wiernie odzwierciadlającej rzeczywistość sprawia ogromne wrażenie na na jej odbiorcach.

W szkołach podstawowych przychodzą do nas uczniowie od zerówek do najstarszych klas, więc odbiór jest różny, ale na ogół entuzjastyczny – zapewnia Michał Kryciński. Już sama kopuła robi wrażenie. Wyświetlanie na niej sprawia, że czujemy się tak, jak byśmy byli pod gwiazdami. Mała kopuła, ale mieści się pod nią cały kosmos.

Planetarium wraz z dyrekcją szkoły, burmistrzem miasta i przewodniczącym Rady Miejskiej w Lęborku odwiedził również sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Piotr Müller przypomniał on, że ten projekt ma już trzy lata. Dzięki niemu dzieci mają okazję nabrać pasji do nauki. Astronomia jest do tego dobrym pretekstem. Krzysztof Wetta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Lęborku podziękował ministrowi za pomoc w zorganizowaniu dwudniowego pobytu planetobusu w Lęborku. Oprócz uczniów tej szkoły kosmiczną podróż będą mogły odbyć także zaproszone przedszkolaki. Dzisiaj wieczorem od godz. 20 na boisku szkoły niebo będzie można oglądać przez teleskopy. Dyrektor zaprasza do skorzystania z tej atrakcji także mieszkańców miasta.

Animatorzy Centrum Nauki Kopernik będą pokazywali dzieciom wszystkie zakamarki wszechświata i w tę pasję wciągali także rodziców. Pamiętajmy o tym, że szkoła wspomaga nauczanie, wspomaga wychowanie, ale ważnym elementem jest także zaangażowanie rodziców – powiedział wiceminister.

Wizyta wiceministra była też okazją do spotkania z samorządem uczniowskim. Dzieci miały możliwość zadawania Piotrowi Müllerowi pytań dotyczących nie tylko nauki. Pytały więc o rzeczy, które je interesują, czyli o posiadane zwierzątka domowe czy też ulubione słodycze. W zamian otrzymywały ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.