K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Digitalizacja na całego

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku otrzymała ministerialny grant na dalszy rozwój projektu Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Pieniądze pozwolą na zdigitalizowanie zabytkowych druków i obiektów.

Słupska biblioteka cyfrowa to jeden z najprężniej rozwijających się projektów tego typu w kraju. Dzięki wsparciu otrzymanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego digitalizacja zabytków będzie miała jeszcze większy zasięg. Zastrzyk 32 tysięcy złotych pozwoli na przeniesienie w cyfrowy świat kolejnych obiektów ze słupskiego muzeum oraz archiwalnych starodruków z Akademii Pomorskiej. Dzięki temu stworzone zostanie Wirtualne Muzeum Słupska.

Nie byłby możliwy rozwój biblioteki cyfrowej bez środków zewnętrznych, ponieważ to są duże pieniądze, szczególnie na wyposażenie, bo jeden skaner to jest ponad 200 tysięcy – mówi Danuta Sroka, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. – Dlatego korzystamy ze środków dedykowanych na rozwój bibliotek cyfrowych, na digitalizację materiałów regionalnych, bo generalnie opieramy się na dokumentach regionalnych, bo nikt za nas tego nie zrobi.

Na początek zdigitalizowanych będzie 46 wyjątkowych starodruków z Akademii Pomorskiej. Są to unikalne publikacje, które nie są dostępne w żadnej innej bibliotece cyfrowej. Zabytkowe dokumenty zostaną zapisane na 10 tysiącach skanów. Zbiory zostaną udostępnione w dwóch formatach cyfrowych. Pierwszy będzie pozwalał użytkownikowi na bardzo dokładne przeglądanie starodruków w dużym powiększeniu bez obciążenia komputera. Natomiast drugą formą prezentacji będzie PDF. Ponadto zaimplementowana została technologia rozpoznawania tekstu, o ile publikacje nie są pisane gotykiem. To jednak nie koniec, bo digitalizacji poddane zostaną też muzealne eksponaty.

Tutaj sytuacja jest dużo bardziej złożona, dlatego że same eksponaty są bardzo różnorodne. To zarówno zdjęcia, jak i karty pocztowe, negatywy, płyty szklane, a także obiekty, które my określamy mianem trójwymiarowym – mówi Sławomir Żabicki z Miejskiej Biblioteki Publicznej – czyli tak naprawdę zarówno obiekty dziedzictwa kulturowego, jak i o wartościach artystycznych albo religijnych, które są obiektami trójwymiarowymi, np. filiżanki sygnowane Słupskiem – Stolpem. Wszystkie obiekty z Muzeum Miasta Słupska, które będziemy digitalizowali, będą związane konkretnie z naszym miastem. Ciekawostką, o której mogę powiedzieć, jest to, że jednym z eksponatów będzie np. kałamarz dra Maxa Josepha, tego, którego imienia ulica znajduje się w okolicach cmentarza.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa ma już na swoim koncie także kilka innych ciekawych pomysłów. Między innymi zdigitalizowano kolekcję lalek z Teatru Tęcza oraz umożliwiono wirtualny spacer po najciekawszych architektonicznie budowlach w mieście. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.