LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pieniądze na akademiki

0

Akademia Pomorska otrzymała ponad pół miliona złotych na przeprowadzenie remontów w domach studenckich. Wcześniej uczelnia otrzymała pieniądze na remont akademickiej stołówki.

Kolejny strumień pieniędzy wpłynął na konto Akademii Pomorskiej. Tym razem środki będą wykorzystane na modernizację bazy kwaterunkowej uczelni, czyli akademików. Fundusze dokładnie zostaną przeznaczone na wymianę instalacji elektrycznych, wodociągowych i remonty pokojów zajmowanych przez studentów.

To są inwestycje, na które zawsze brakowało nam środków finansowych – mówi Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Pierwsze wsparcie – około 500 tysięcy złotych – mieliśmy już w ramach remontu naszej stołówki. Były to niezbędne prace w celu wyremontowania kuchni i zaplecza kuchennego. W tej chwili również jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji na potrzeby drugiego wsparcia, związanego z kwotą 550 tysięcy złotych. Były to remonty planowane, ale zawsze brakowało środków, aby je sfinansować. Przypominam, że ostatni remont w tym zakresie to lata 70., kiedy obiekty zostały wybudowane. Ze względu chociażby na zapotrzebowanie energetyczne – konieczność wymiany instalacji elektrycznej, wymiany pionów sanitarno-kanalizacyjnych – będziemy te prace realizować.

Dzięki przeprowadzonym pracom standard akademików ma być znacząco podniesiony. To jednak nie koniec grantów, które ostatnio otrzymała słupska uczelnia. Akademia dostała także 19 tysięcy złotych na organizację XVI edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki, od lat stawiającego sobie za cel popularyzację nauki wśród młodych.

Chciałbym podkreślić, że festiwal nauki cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówi prof. Aleksander Astel z Akademii Pomorskiej. – Corocznie w murach naszej uczelni mamy około sześciu tysięcy uczestników z różnych terenów, takich jak Słupsk, Ustka, Darłowo, Damnica, Dębnica Kaszubska, Sławno, Bytów, Człuchów i innych. Festiwal ma taki charakter, że pierwszego dnia realizujemy zajęcia w formie wykładów i warsztatów, głównie w infrastrukturze laboratoryjnej i salach dydaktycznych AP, drugiego dnia organizowany jest piknik naukowy, który ma charakter otwarty i w ramach tego pikniku realizowane są imprezy dla dzieci i młodzieży.

Podczas festiwalu będzie można odwiedzić mobilne planetarium lub wziąć udział w eksperymentach z dziedziny fizyki i robotyki. Nie zabraknie także pokazu wyposażenia służb mundurowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23 i 24 maja. (opr. jwb)

Skomentuj