Turniej patrona Słupska

0

Z okazji 105. rocznicy urodzin patrona Słupska, błogosławionego Bronisława Kostkowskiego, w słupskiej Gryfii oraz hali sportowej gimnazjum nr 2 odbył się turniej piłki halowej dzieci oraz turniej koszykówki dziewcząt.

Już po raz piąty Salezjańska Organizacja Sportowa Salos Słupsk była organizatorem dwóch turniejów poświęconych pamięci słupszczanina błogosławionego Bronisława Kostkowskiego. W sobotę w hali sportowej gimnazjum nr 2 zmierzyły się drużyny piłkarskie z rocznika 2011 i młodszych. Wśród nich były Gminna Akademia Piłkarska Bruskowo Wielkie, UKS Żelki Żelkowo, Jedynka Sławno, Jantar Ustka, Akademia Piłkarska Gryf Słupsk oraz gospodarz Salos Słupsk, który wystawił dwie drużyny.

W zmaganiach piłkarskich najmłodszych adeptów futbolu – a grali 8-, a nawet 6-latkowie – nie chodziło o wyniki, a o dobrą zabawę. Tej nie brakowało. Ponad siedemdziesięciu uczestników, głównie chłopców, ale grały też dziewczynki, sporo się nabiegało. O umiejętnościach futbolowych jeszcze w tym wieku trudno mówić, chociaż w kilku wypadkach miło było popatrzyć na poczynania młodych futbolistów. Najważniejszy był ruch, możliwość spotkania się i poczucie ducha sportowej rywalizacji. Komplet zwycięstw bez straty bramki w tej rywalizacji zanotowała pierwsza drużyna Salosu.

W niedzielę w hali Gryfia do rywalizacji przystąpiły koszykarki z kategorii juniorek (rocznik 2000) z zespołów Grom Turowo, UKS 16 Koszalin i SL Salos Słupsk. Wyniki tych meczów zaliczane były również do rozgrywek w Północnej Lidze Licealnej Koszykówki Kobiet.

Zespół spod Szczecinka, UKS Grom Turowo, tylko w pierwszej kwarcie był równorzędnym przeciwnikiem dla bojowo nastawionych salezjanek, parokrotnie nawet prowadząc. Z biegiem czasu kontrolę nad meczem przejęły słupszczanki, które już do końca umiejętnie kontrolowały wydarzenia na parkiecie. Ostatecznie Salos pokonał UKS Grom Turowo 60:42. Najwięcej punktów dla słupskiej ekipy zdobyły: Sara Twardowska – 15, Daria Welzand – 13 i Barbara Jedlecka – 9. W spotkaniu UKS 16 Koszalin – GKS Grom Turowo lepsze okazały się koszalinianki, wygrywając 52:28.

W ostatnim meczu turnieju dotychczasowy komplet porażek Salosu Słupsk z drużyną UKS 16 Koszalin został przełamany. Słupszczanki tym razem od pierwszych minut pokazały swoją waleczność i wypracowały znaczącą przewagę punktową. W trzeciej kwarcie salezjanki prowadziły już 47:16 i wydawało się, że będzie to nokaut. Ekipa z Koszalina jednak pokazała wielkie serce do gry i doprowadziła do stanu 49:41. Ten zryw kosztował koszalinianki mnóstwo sił, natomiast słupszczanki pozbierały się i odzyskały taką skuteczność, że każdy ich rzut lądował w koszu. Dało im to pewne zwycięstwo w meczu z Koszalinem 60:46.