LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Konkurencja dla każdego

0

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku odbyły się zawody dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. To specjalnie przygotowana impreza dla zawodników, którzy ze względu na chorobę nie mogą występować w ramach Olimpiad Specjalnych.

To już kolejna edycja imprezy, której organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku, a dokładnie działający przy nim Klub Olimpiad Specjalnych. Ideą tego typu wydarzeń jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im uczestnictwa we współzawodnictwie. Konkurencje dnia treningowego zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o osobach, które nie mogą uczestniczyć w olimpiadach specjalnych.

To są zawodnicy, którzy nie mogą uczestniczyć w konkurencjach typowo olimpijskich ze względu na swój stan zdrowia – mówi Iwona Wrycz, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. – Dlatego dzisiaj te wyjątkowe zawody. Mamy uczestników z Damnicy, Turska, Kwidzyna, ze Słupska, z Pelplina, Gdyni, którzy co dwa lata do nas tutaj przyjeżdżają.

Warunkiem uczestnictwa zawodnika w dniu treningowym jest stała rehabilitacja w zajęciach ruchowych i fizycznych, prowadzonych przez minimum 8 tygodni. Każda startująca osoba posiada zapewnioną opiekę fizjoterapeuty. Konkurencje dobierane są pod kątem możliwości uczestnika imprezy. Maksymalnie mogą być trzy próby.

Zawodnicy konkurują sami ze swoimi słabościami – mówi Katarzyna Głuszek, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. – Przygotowują się przez osiem tygodni w konkurencjach, które są dostosowane do ich aktualnego poziomu. To osoby wielorako niepełnosprawne; to są sprzężenia – i upośledzenia umysłowe, i ruchowe, czasami uszkodzone są też dodatkowo wzrok czy słuch. Trener wybiera dla podopiecznych konkurencje i tutaj nam je oni prezentują. Możliwa jest pomoc fizyczna, słowna bądź też zawodnik na tyle jest przygotowany, i ma takie możliwości, że sam wykonuje zadanie na najwyższym dla siebie poziomie. Oceniamy te poziomy.

Po zaliczeniu wszystkich konkurencji każdy uczestnik otrzyma specjalny medal oraz weźmie udział w losowaniu umożliwiającym start w Ogólnopolskim Dniu Treningowym, który odbędzie się w Koninie, Licheniu i Ślesinie. Jak podkreślają specjaliści, w zawodach nie liczą się wyniki, ale ogólny efekt terapeutyczny dla niepełnosprawnych. Natomiast dla samym trenerów jest to okazja do wymiany doświadczeń z zakresu rehabilitacji. (opr. jwb)

Skomentuj