LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Powrót kolarstwa

0

W Słupsku grupa ludzi z rowerową pasją postanowiła założyć zespół kolarski MTB o nazwie Toyota Kawisbike Team Słupsk. Niektórzy z nich mają już za sobą epizody w kolarstwie szosowym i MTB.

W Słupsku kolarstwo było popularne w latach 50 ubiegłego wieku. Istniały sekcje kolarskie w klubach sportowych Stal, Kolejarz i Start. Słupsk miał zespół zaliczany do najlepszych w okręgu. W połowie lat sześćdziesiątych powstał MLKS Piast Słupsk. W roku 1988 ta dyscyplina sportowa z powodów finansowych zniknęła ze Słupska i zostały tylko wspomnienia. Były jeszcze później przymiarki do reaktywowania sekcji kolarskiej Piasta, ale nie trwały one długo. Może teraz, kiedy znalazła się grupa zapaleńców, posiadaczy rowerów MTB i mająca wsparcie sponsorów, kolarstwo wróci do grodu nad Słupią? Tymi, którzy w regionie słupskim bardzo zabiegają o promowanie kolarstwa i zdrowego trybu, życia są Rafał Lelukiewicz i Tomasz Marzec.

Nowy klub skupia miłośników kolarstwa, którzy od lat propagują w regionie tę dyscyplinę sportu oraz tych mniej zaawansowanych, dla których jazda na rowerze miała charakter czysto rekreacyjny.

Rafał Lelukiewicz z Toyota Kawisbike Team podkreśla, że w Słupsku przede wszystkim rozpowszechnione są grupy biegowe, brakuje natomiast grup rowerzystów stricte nastawionych na sport. W ostatnich trzydziestu latach formalnie nie było żadnego klubu kolarskiego, a jedyny, jaki odnotowany został w historii miasta – Piast – swoją działalność zakończył w latach osiemdziesiątych.

Wcześniej jeździłem w zespołach w Bytowie i w Kartuzach, ponieważ były najbliżej i oferowały warunki, które młodemu zawodnikowi pozwalały się rozwijać – mówi Tomasz Marzec, członek Toyota Kawisbike Team Słupsk. – Ale to już przeszłość, aktualnie skupiamy się na tworze teraźniejszym, troszeczkę może amatorskim, ale chcemy rozwijać się i zaszczepiać innym.

Organizatorzy nowej sekcji kolarskiej w Słupsku nie stawiają barier wiekowych przed chętnymi do przystąpienia do grona cyklistów. Jak mówią, na spełnienie marzeń nigdy nie jest za późno.

Są zarówno osoby niepełnoletnie w naszym klubie, są nieco starsze – każdy w każdym wieku jest mile widziany – mówi Rafał Lelukiewicz. – Dziewczyny również mogą się zgłaszać. Od kwietnia raz w miesiącu będziemy prowadzili otwarte treningi, o których informacje pojawią się na facebooku, będzie można z nami się spotkać.

Mimo tak krótkiej działalności sekcja ma swoje pierwsze sukcesy. I to nie tylko lokalne, ale i na arenie krajowej. Do tej pory zawodnicy jeździli głównie województwie pomorskim, ale i zdarzało im się wyruszyć na teren województwa zachodniopomorskiego czy kujawsko-pomorskiego. Pojawili się również z rowerami na Śnieżce. Piotr Marzec zdążył również przetestować sprzęt trenażerowy w ramach zawodów.

Kolarze grupy Toyota Kawisbike Team Słupsk rozpoczynają cykl treningów, który ma zaowocować sukcesami już w tym sezonie.

Będziemy śledzić poczynania nowej grupy kolarskiej, której członkowie chcą wskrzesić tradycję i sukcesami zaznaczyć swoją obecność na mapie sportu nie tylko lokalnego. (opr. jwb)

Skomentuj