LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Więcej za grób

1

Słupszczanie zapłacą znacznie więcej za przedłużenie grobu o 20 lat na miejskich cmentarzach komunalnych. Podwyżka jest znaczna, wzrasta ze 188 do 750 złotych.

To pierwsza podwyżka opłat za miejsce pochówku na słupskich cmentarzach komunalnych od 1992 roku. Władze miasta tłumaczą, że po tylu latach wzrost cen był nieunikniony. Taki ruch podyktowany jest wyższymi kosztami utrzymania cmentarzy miejskich, które potrzebują pieniędzy na inwestycje.

Świadomi obowiązków i zadań inwestycyjnych, jakie chcielibyśmy zrealizować, postanowiliśmy przyjrzeć się naszym wpływom z cmentarza i przyznaję – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka – że byłam bardzo zadziwiona, kiedy okazało się, że za przedłużenie o 20 lat grobu płacimy w skali kraju chyba jedną z najniższych stawek – 180 złotych, czyli tak naprawdę 9 złotych rocznie. Dlatego też skorzystaliśmy z takich przykładów i wybraliśmy cenę w miarę pośrodku, biorąc pod uwagę status materialny mieszkańców, i proponujemy kwotę 750 złotych- jednolitą dla cmentarza nowego i starego.

Obecnie po zmianach zatwierdzonych przez ratusz opłata za przedłużenie grobu o 20 lat urosła ze 188 do 750 złotych. Magistrat dla osób niemogących sobie pozwolić na jednorazowe uiszczenie zapłaty, przewiduje możliwość rozłożenia należności na raty. Urząd Miejski uważa, że podwyżka jest jak najbardziej zasadna.

Porównałam to do wielu innych miast i naprawdę nasze stawki były w sposób niezrozumiały niski, bo jeżeli chcemy inwestować, to musimy mieć na to wpływy. Cmentarz musi się samofinansować – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Na słupskich cmentarzach obecnie znajduje się około 3,5 tysiąca grobów przeznaczonych do likwidacji z powodu braku pokrycia należności. W pierwszej kolejności usunięte zostaną groby najbardziej zaniedbane i najdłużej nieopłacone. Zarząd cmentarza na dokonanie opłaty daje czas do końca tego roku. Jeśli do tego czasu zadłużenie nie zostanie uregulowane, przystąpi do likwidacji grobu. (opr. jwb)

Dyskusja1 komentarz

  1. Słupsk się rozwija, szkoda że kosztem nieboszczyków, nawet na miejscu pochówku nie dadzą im spokoju!!!

Skomentuj