LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

X Muza w Rejsie

0

Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie wiedzy o filmie „X Muza”. Zgłoszenia można nadsyłać do 29 marca.

Konkurs „X Muza” od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. To wyjątkowe wydarzenie w życiu młodych miłośników kina. Dzięki niemu mogą sprawdzić swoją wiedzę w szerszym gronie pasjonatów. Konkurs przewidziany jest dla dwuosobowych drużyn i składa się z dwóch etapów – z eliminacji, które odbędą się 3 kwietnia, i z finału zaplanowanego na 17 kwietnia.

W trakcie eliminacji sprawdzamy wiedzę zarówno z historii kina polskiego, jak i światowego – mówi Joanna Gajda z Młodzieżowego Centrum Kultury. – Będą to testy pisemne, w których należy zaznaczyć poprawne odpowiedzi. Czasami to testy wymagające pisania, czasami testy wyboru. Trzy najlepsze drużyny wyłonione w drodze eliminacji będą zaproszone do startu w finale.

Co roku do konkursu zgłasza się około 20 drużyn, które muszą sobie poradzić z różnorodnymi pytaniami. Aby myśleć o udziale w „X Muzie”, trzeba posiadać wiedzę na temat 120-letniej historii srebrnego ekranu, znać biografię ludzi kina, ale także orientować się w produkcjach współczesnych.

To ogromna wiedza, którą trzeba mieć, ale staramy się układać pytania w taki sposób, aby były to rzeczy najważniejsze z historii kina – o nurtach filmowych, o najważniejszych filmach. Dla nas zaskakujące w zeszłym roku było np. to, że o ile całkiem nieźle młodzież poradziła sobie z historii kina, o tyle w teście, który pytał, co współcześnie wchodzi do kin, o dziwo miała problem – mówi Joanna Gajda.

W tym roku w konkursie wiedzy o filmie „X Muza” po raz pierwszy mogą wziąć uczniowie ze szkół z całego województwa pomorskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 marca. (opr. jwb)

Skomentuj