LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Walka na 64 polach

0

W świetlicy Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku odbył się pierwszy turniej VII Edycji Grand Prix Słupska w szachach szybkich P-15. Cała edycja to dziewięć comiesięcznych turniejów plus runda finałowa.

Królewska gra, jaką są szachy, ma w Słupsku wielu zwolenników, nie tylko widzących. Przy dziesięciu szachownicach, w tym dwóch brajlowskich, posunięcia na 64 polach wykonywało 20 uczestników w różnym wieku, przybyłych ze Sławna, Ustki, Dębnicy Kaszubskiej i Słupska. Każdy turniej rozgrywany jest systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z tempem po 15 minut na partię dla zawodnika. Wśród uczestników turnieju znaleźli się starzy bywalcy rozgrywek szachowych, zazwyczaj mężczyźni – panie pojawiają się sporadycznie, ale i one mają swoją znakomitą reprezentantkę, Lucynę Sapis ze Słupska.

Przy okazji rozpoczynających się spotkań w ramach Grand Prix Słupska do regulaminu turniejowego wprowadzono nowy zapis, przyjęty z dużym zadowoleniem zarówno przez szachistów słabowidzących, jak i niewidomych.

Wprowadziliśmy zapis do regulaminu, że osoby niedowidzące – akurat dzisiaj mamy takie dwie – grają na szachach brajlowskich i mają dodatkowe 5 minut na partię. Łatwiej im poruszać się na takich planszach niż na klasycznych, tradycyjnych – mówi Mirosław Mirynowski, prezes Integracyjnego Klubu Sportowego „Zryw” Słupsk. – Zawodnicy podnosili w tej sprawie głos, więc wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom, pozostali gracze też podeszli do tego ze zrozumieniem.

Klub Sportowy „Zryw” z założenia jest klubem dla osób niewidomych i słabowidzących. Wielu zawodników całkowicie nie widzi, dlatego wobec możliwości osób widzących klubowicze „Zrywu” zazwyczaj na starcie skazani byli na porażkę. Dodatkowy czas i nowy sprzęt mają teraz te szanse nieco wyrównać.

W porównaniu z poprzednimi edycjami turnieju trzeba przyznać, że dawno nie było tak zaciętej rywalizacji szachistów grających na 64 polach. Najlepszym zawodnikiem okazał się ubiegłoroczny triumfator całego cyklu Dymitry Aniskiewicz z Ustki, który zdobył w dziewięciu rundach 7,5 pkt. Miejsce drugie, z wynikiem 6,5 pkt, zajął Damian Wenelski ze Słupska. Na miejscu trzecim, z dorobkiem 6 pkt, uplasował się drugi słupszczanin – Kordian Adamczyk. Kolejne miejsca zajęli: czwarte – Jerzy Walawicz z Dębnicy Kaszubskiej, piąte – Zbigniew Mielczarski ze Sławna; obaj uzyskali po 5,5 pkt. Znakomicie walczył z dorosłymi jedyny junior Piotr Gołębiowski, który ostatecznie zajął ósme miejsce, uzyskując łącznie 4,5 pkt.

W klasyfikacji generalnej po pierwszym turnieju z 30 pkt prowadzi Dymitry Aniskiewicz, drugi jest Damian Wenelski z 25 pkt, na miejscu trzecim, z dorobkiem 21 pkt, znajduje się Kordian Adamczyk. Sędzią zawodów był Brunon Studziński, a organizatorem turnieju Integracyjny Klub Sportowy „Zryw”. Kolejne rozgrywki szachowe odbędą się 17 marca 2019 roku. (opr. jwb)

Skomentuj