LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Więcej na 500+ i nie tylko

0

Przedstawiciele słupskiego PiS-u zapewniają, że jeszcze w tym roku do rodzin trafi dodatkowe 18 milionów złotych. To efekt zmian przygotowywanych przez partię rządzącą w programie 500+, zgodnie z którymi wsparcie finansowe bezwarunkowo będzie dotyczyło każdego dziecka.

W sobotę odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której przedstawiono program partii na zbliżające się wybory. Oprócz zapowiedzi trzynastych emerytur i wzmocnienia lokalnych sieci komunikacyjnych to, co najbardziej może zainteresować wyborców, to propozycja rozszerzenia programu 500+. Zgodnie z nią już od lipca tego roku wsparcie finansowe będzie wypłacane na każde dziecko w rodzinie. W Słupsku koszt rozszerzenia programu wyniesie około 18 milionów złotych.

Jeżeli chodzi o 500+ na pierwsze dziecko, to według moich szacunków tylko w tym roku miasto Słupsk dostanie około 18 milionów złotów dodatkowych dochodów, co znacząco wpłynie na zmianę wskaźników budżetowych – mówi radny klubu PiS Tadeusz Bobrowski. – Jak wiemy, budżet Słupska jest bardzo napięty, a ta sytuacja w ogóle poprawi relacje finansowe w mieście. Kolejne zapowiadane środki, które pojawią się na rynku lokalnym, również wpłyną na PIT, VAT, CIT, bo przecież samorząd lokalny jest partycypantem PIT i CIT od mieszkańców naszego miasta.

Jednym z punktów programowych rządzącej partii ma być wzmocnienie lokalnego transportu, który obsługuje mniejsze miejscowości. W powiecie słupskim w ubiegłych latach połączenia zostały znacznie ograniczone, a największy przewoźnik notuje spore straty finansowe.

Z punktu widzenia Słupska i okolic to jest bardzo ważny program, bo akurat tutaj mamy naprawdę bardzo duży deficyt. W innych województwach nie wygląda to aż tak źle, bo są bardzo często dobrze rozbudowane siatki połączeń przewoźników prywatnych, natomiast w powiecie słupskim tak dobrze sytuacja nie wygląda – mówi poseł na Sejm RP Piotr Müller. – Osobiście będę zabiegał, aby tego typu powiaty, jak słupski, bytowski, chojnicki, lęborski czy człuchowski, które bardzo mocno odczuwają te problemy, były potraktowane w algorytmie finansowym w taki sposób, aby otrzymywały więcej środków finansowych.

Ponadto rozwój lokalnego transportu będzie wsparty przez Fundusz Dróg Samorządowych. Na ten cel zgodnie z zapowiedziami rządzących zostanie przeznaczonych 6 miliardów złotych z budżetu państwa. (opr. jwb)

Skomentuj