LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Przemoc wobec bliskich

0

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, lecz jest przestępstwem ściganym przez prawo. W ostatnim czasie przekonało się o tym dwóch lęborczan, którzy są podejrzani o znęcanie się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dom, który powinien być bezpieczną przystanią, niestety nie u wszystkich budzi takie skojarzenia. W szczególności, gdy dochodzi do wykorzystywania, bicia i krzywdzenia osób bliskich. Tylko na początku lutego na terenie Lęborka ujawniono dwa takie przestępstwa.

Policjanci z Lęborka zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 43 i 47 lat – informuje asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. – Zostali oni doprowadzeni do prokuratury pod zarzutem znęcania się nad osobami najbliższymi ze swojej rodziny. Przestępstwo, którego dopuścili się mężczyźni zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

W pierwszej z tych spraw 43-latek podejrzany jest o stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec swojej konkubiny. Druga dotyczy 47-letniego mieszkańca Lęborka, który od kilku lat miał stosować przemoc wobec swojej matki, z którą mieszkał. Mężczyzna został odizolowany od pokrzywdzonej.

Apelujemy do wszystkich, którzy widzą, słyszą lub wiedzą coś o przemocy domowej, często nazywanej przemocą w białych rękawiczkach, o to, żeby nie bali się zgłaszać, informować – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke. – Nie bagatelizujemy żadnego zgłoszenia. Jedziemy, sprawdzamy i powiadamiamy służby, które w takich sytuacjach mogą pomóc. Jeżeli coś słyszymy za ścianą i podejrzewamy, że może dziać się coś złego, zadzwońmy na 112.

Policjanci w takich sytuacjach bezwzględnie będą wnioskować do prokuratura o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców przemocy w stosunku do osób najbliższych. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno. (opr. rkh)

Skomentuj