LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Hejt? Stop!

0

Uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Lęborku byli organizatorami dyskusji panelowej dotyczącej mowy nienawiści. Do udziału w szkolnym dialogu zaproszono, m.in. przedstawicieli policji i lokalnych samorządów.

Hejt to rodzaj krytyki, która ma na celu obniżenie wartości odbiorcy i jest oparta na poglądach krytykującego pochodzących z jego indywidualnych przeświadczeń. Taką definicję określenia hejt (pochodzącego od angielskiego słowa „hate” – nienawidzić) przedstawili uczniowie rozpoczynając panel dyskusyjny w I Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku.

Tematem panelu jest mowa nienawiści i jak ją zminimalizować – informuje Anita Niedziela, nauczycielka I LO w Lęborku. Idea powstała w związku z brutalnym zamachem na życie prezydenta Gdańska. Doceniamy zaangażowanie naszej młodzieży, Uważam, że zrobili to naprawdę super. Myślę, że zaproszeni goście, paneliści byli również zadowoleni ze spotkania, a nasza młodzież wyciągnęła konstruktywne wnioski.

Na pytania licealistów odpowiadali zaproszeni goście między innymi starosta powiatu lęborskiego, przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku, psycholog Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Z uczniami tej szkoły prowadzimy otwartą dyskusję – mówi asp. sztab. Magdalena Zielke z KPP w Lęborku. – Mówi o naszych spostrzeżeniach, ale też tłumaczymy, na czym polega przestępstwo nienawiści, przestępstwo przemocy, w jakich sytuacjach dochodzi do przestępstwa, co dalej w tej procedurze się dzieje. Mówimy, które sprawy trafiają do sądu i jak są rozpatrywane. Przede wszystkim uczulamy na modę na hejt. Mówimy o tym, żeby każdy zaczął od siebie, spojrzał na swoje postępowanie.

Na zakończenie dyskusji podkreślono, że mając świadomość czym jest hejt i jakie niesie zagrożenia należy być skutecznym w radzeniu sobie z przejawami agresji. (opr. rkh)

Skomentuj