LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Liga pływacka

0

Na pływalni Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się Liga Pływacka Województwa Pomorskiego dzieci 10-, 11-letnich. W zawodach startowało blisko 300 najmłodszych pływaków z 14 klubów.

Na pierwszą w tym roku ligę pływacką, która odbyła się na słupskim basenie, zawitali najmłodsi pływacy z całego województwa, którzy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych oraz w sztafecie 4x50m stylem dowolnym. Organizatorem ligi było Towarzystwo Pływackie Skalar Słupsk oraz Pomorski Okręgowy Związek Pływacki. Słupsk reprezentowali zawodnicy TP Skalar oraz uczniowie klasy pływackiej ze Szkoły Podstawowej nr 10, których do zawodów przygotowywali trenerzy Dariusz Grondziewski i Maciej Kowalewski. Z kolei młodych adeptów pływania z UKS Jedynka Solex Lębork przygotowywali Dariusz Gromulski i Mirosław Dyndo.

W tych kategoriach wiekowych nie nastawiamy się na wyniki, ponieważ nasze dzieci dopiero drugi, trzeci rok uczą się pływania – mówi Dariusz Grondziewski, trener TP Skalar Słupsk. – Spokojnie czekamy na wyniki w późniejszym wieku naszych podopiecznych. Ważne jest uczestnictwo w zawodach. Tutaj mamy już profesjonalne tablice, profesjonalny pomiar czasu i dzieci przyzwyczajają się do takich startów.

Słupscy pływacy w klasyfikacji drużynowej – na 14 klubów – zajęli szóste miejsce. Do wyróżniających się w zawodach słupszczan należała Paulina Mazurek, która w konkurencji 50 m stylem dowolnym zajęła drugie miejsce, a na 50 m stylem klasycznym była pierwsza. Na pochwałę zasługuje również Alicja Łukasiewicz, uczennica SP-8 Słupsk, która sukcesywnie robi postępy pływackie. Pozostałym zawodnikom słupskiej reprezentacji również należą się pochwały. Dla niektórych był to pierwszy start w zawodach, wielu poprawiło też swoje rekordy życiowe. Ta liga to doskonały przegląd zaplecza pływackiego wśród chłopców i dziewcząt ze wszystkich klubów województwa pomorskiego.

Przyjechaliśmy do Słupska z grupą dwudziestu zawodników – informuje Dariusz Gromulski, trener UKS Jedynka Solex Lębork. – To są pierwsze starty tych zawodników i oni bardziej walczą ze stresem i emocjami niż walczą o wynik. Myślę, że w przyszłości będą walczyli o podium w zawodach. W tej chwili bierzemy udział w lidze organizowanej przez Okręgowy Związek Pływacki w Gdańsku, ale myślimy też o cyklu zawodów dla pływaków Słupska i Lęborka. Porozmawiamy z trenerami Grondziewskim i Kowalewskim i w przyszłym roku postaramy się takie zawody zorganizować.

Największą niespodziankę podczas słupskich zawodów szkoleniowcom lęborskim sprawiły Michalina Zdrojewska, Oliwia Złoch, Milena Pietruszyńska oraz Julia Wiczorek, które zajęły trzecie miejsce w sztafecie 4x50m stylem dowolnym. Od takich zawodów swoją przygodę z pływaniem rozpoczynała Agnieszka Rutkowska, zawodniczka Skalara Słupsk, czołowa zawodniczka Polski.

Może nie osiągała w nich jakichś sukcesów, ale jej wyniki przyszły z wiekiem – mówi Dariusz Grondziewski. – Im była starsza, tym było cepiej. Liczymy, że dzieci, które teraz startują też będą z wiekiem osiągały podobne sukcesy. Agnieszka Rutkowska akurat przygotowuje się w Słupsku. W przyszłym tygodniu wyjeżdża na obóz przygotowawczy do Olsztyna na pływalnię 50-metrową, a później starujemy w pucharze Polski w Kozienicach.

W klasyfikacji generalnej najlepszym klubem w słupskich zawodach okazali się pływacy z UKS Żabianka Gdańsk, w której jednym z trenerów jest była zawodniczka Skalara Słupsk, Beata Kamińska. (opr. rkh)

Skomentuj