K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przeprowadzka szkoły

0

Jedna z najstarszych szkół w Słupsku w niedługim czasie zmieni swoją lokalizację. Radni zaakceptowali projekt władz miasta o przeniesieniu głównej siedziby popularnego Ekonomika z ulicy Partyzantów do budynku wygaszanego gimnazjum nr 2 przy ulicy Sobieskiego.

Rajcy podczas styczniowej sesji rady miasta zgodzili się na zmianę lokalizacji siedziby Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku przy ulicy Partyzantów. Nowy adres placówka znajdzie przy ulicy Sobieskiego 3, gdzie od 1 września działające tam gimnazjum zwolnione zostanie z funkcji oświatowej.

W 2017 roku miasto zrezygnowało z przeprowadzenia termomodernizacji Ekonomika, która miałaby poprawić efektywność energetyczną obiektu. Władze Słupska wskazywały wtedy na organizację nowej mapy szkół w kontekście wygaszania gimnazjów i możliwości nowego zagospodarowania opuszczanego przez nie mienia.

Dotychczasowa siedziba Ekonomika spełnia wszystkie wymagane standardy szkoły, jej sale zostały wyremontowane i kompletnie wyposażone, jednak mankamentem pozostaje stan elewacji zewnętrznej. To także stanowiło argument za koniecznością przeprowadzki. Wyjaśnienia w sprawie dalszego losu mającej wkrótce opustoszeć siedziby szkoły przedstawiła radnym prezydent miasta.

Rozmawiamy ze słupskim Cechem Rzemiosł Różnych, który dwa lata temu stworzył szkołę, a tak naprawdę odtworzył szkolnictwo w zakresie współpracy z rzemiosłem. Siedziba tej szkoły mieści się w tej chwili przy ulicy Szczecińskiej w budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Istnieje perspektywa rozwoju tego typu szkolnictwa branżowego, zawodowego, w związku z tym w pierwszym dniu ferii szef Cechu Rzemiosł Różnych Roman Hennig jest umówiony z dyrekcją szkoły na to, żeby przejrzeć każde pomieszczenie. Co do formuły się umówimy. Natomiast od razu państwa informuję, że jest kolejka ewentualnych zainteresowanych ze środowiska oświatowego innych szkół o charakterze niesamorządowym – poinformowała Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Wątpliwości w sprawie przejęcia przez nowych administratorów zwalnianej siedziby szkoły zgłaszała radna Anna Mrowińska, która przypomniała los dotąd niezagospodarowanego budynku po przeniesionym w 2016 roku liceum nr 4 przy ulicy Grottgera. Obawy te wydają się więc uzasadnione, zwłaszcza że przejęcie obiektu łączyłoby się z konkretnymi wydatkami dla nowego administratora.

Cech Rzemiosł Różnych jest stowarzyszeniem i oczekiwać by można, iż otrzymałoby od miasta ten obiekt w ramach nieodpłatnego użytkowania. Wszystko też zależy od kosztów. Miejmy nadzieję, że obiekt okaże się być w takim stanie, że szkoła rzemiosła rzeczywiście będzie mogła tam wejść i rozpocząć działalność – mówiła podczas sesji radna Anna Mrowińska. – Mam jednak obawy, ponieważ z pewnych informacji wynika, że chociażby sama elewacja wymagałaby bardzo dużych nakładów, które dany podmiot musiałby ponieść.

W wyniku zmiany lokalizacji i nowej organizacji szkoły należąca obecnie do Ekonomika sala gimnastyczna zostanie przekazana SP 2, a w dotychczasowych obiektach przy ulicy Partyzantów pozostanie internat z kuchnią i stołówką. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.