LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Znikające ronda

0

Kierowcy jeżdżący ulicą Kaszubską w Słupsku mogą obserwować znikanie dotychczasowych rond. Jest to jednak zabieg tymczasowy, służący dostosowaniu drogi do przewozu towarów wielkogabarytowych, a takimi są elementy wiatraków.

W ostatnich dniach można zauważyć, że rozbierane są ronda na ulicach Kaszubskiej i Gdańskiej. Nie jest to jednak spowodowane remontem czy zmianą organizacji ruchu kołowego w tych miejscach. To rezultat przygotowań do transportu wielkogabarytowych elementów wiatraków, z których będą budowane farmy wiatrowe. Długie części umieszczone na naczepach nie miałyby szans zmieścić się na ciasnych rondach, stąd też konieczność ich czasowego rozmontowania.

Ale na koszt wykonawcy, który będzie przewoził przez najbliższe sześć – siedem miesięcy farmy wiatrowe. To są długie elementy, więc musiało dojść do takich prac. Jesienią zostaną te ronda odtworzone, w niektórych wypadkach uda się wykonać całkowicie nowe ronda z nowymi nasadzeniami, a inne po prostu wrócą na swoje miejsce. Robi to firma profesjonalna, która współpracuje z wykonawcą. Na razie wygląda to, jak wygląda: pół ronda rozebranego – mówi dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej Jarosław Borecki.

Aby nie doprowadzić do jeszcze większych utrudnień, przewozy będą wykonywane wyłącznie w nocy, kiedy ruch na drogach jest mniejszy. Niejednokrotnie ciężarówki będą musiały jechać pod prąd, aby właściwie wykonać manewr. Ogółem przez Słupsk ma przejechać siedemdziesiąt wiatraków, jednak aby przetransportować jeden wiatrak potrzeba nawet kilku ciężarówek.

Po przewozach wszystko wróci do normy, a wykonawca zobowiązał się jeszcze, że na koniec utwardzi nam drogę, która w przyszłości będzie takim by-passem i połączy nas z gminą Słupsk – mówi dyrektor ZIM-u. – To będzie taka droga bezpieczeństwa, w wypadku gdyby coś wydarzyło się na ulicy Kaszubskiej.

Dyrektor zapewnia, że przewozy wiatraków nie zniszczą dróg, bo choć są długie to ich masa nie jest już tak znacząca. Kilka lat temu dzięki środkom pozyskanym z transportu wiatraków udało się wyremontować część ulicy Szczecińskiej. O dokładnych terminach przejazdów zarząd infrastruktury będzie informował mieszkańców na bieżąco. (opr. jwb)

Skomentuj