LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Freundlich z blaskiem

0

Modernizacja kamienicy Otto Freundlicha przy ulicy Tuwima jest już praktycznie na finiszu. Zarówno pomieszczania wewnątrz budynku, jak i elewacja zewnętrzna zyskały nowy wizerunek.

Łączna kwota jaka została przeznaczona na modernizacją budynku opiewa na ponad dwa miliony złotych. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego też nad całością wykonanych prac czuwał wojewódzki konserwator zabytków. Między innymi udało się odrestaurować część zabytkowej drewnianej podłogi oraz dwie klatki schodowe. Odnowiono także ponad stuletnie drzwi znajdujące się wewnątrz kamienicy. Wyeksponowano również fragment malowidła ściennego, którego autorem prawdopodobnie jest Otto Freundlich. Oprócz tego zamontowano szereg usprawnień dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i słabowidzących.

Zastosowano kontrastowe kolory podłogi w odniesieniu do ścian, drzwi również są odpowiednio wyeksponowane – mówi Paweł Ploetz, prowadzący nadzór inwestycyjny. – Osoby niewidome mogą korzystać z zamieszczonych w budynku piktogramów z alfabetem Braille’a, dodatkowo obiekt wyposażony został w dźwig zewnętrzny osobowy, który obsługuje wszystkie kondygnacje wraz z przyziemiem.

Obiekt wyposażono w wentylację mechaniczną. Latem umożliwi chłodzenie pomieszczeń, a zimą będzie dodatkowym źródłem ciepła. Tak zrewitalizowana kamienica Otto Freundlicha będzie służyć funkcjom społecznym. Parter budynku został zagospodarowany z myślą o punkcie koordynacyjnym, który będzie zajmował się realizacją teleopieki oraz pracą street workerów. Pozostałe kondygnacje także mają swoje przeznaczenie. Znajdzie się tam m.in. rodzinna poradnia psychologiczna, w której fachową opieką terapeutyczną objęte będą potrzebujące wsparcia rodziny. W pomieszczeniach tej placówki planowane są zajęcia indywidualne i grupowe. Oprócz tego wygospodarowano miejsce na szkoleniowe mieszkanie terapeutyczne dla osób, które mają trudności rodzicielskie, i tam będą uczyły się w pełni wykonywać swoje funkcje w rodzinie.

Natomiast na samym poddaszu znajdzie się miejsce dla start upów, czyli młodych firm dopiero rozwijających skrzydła na rynku. Początkujący przedsiębiorcy na miejscu będą mogli liczyć na wsparcie merytoryczne urzędników oraz niższe ceny wynajmu lokalu. Otwarcie kamienicy szykowane jest na drugi kwartał 2019 roku. (opr. jwb)

Skomentuj