K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ratownicza kooperacja

0

Ratownicy medyczni ze Szkoły Policji w Słupsku wspólnie z lekarzami brali udział w warsztatach niesienia pierwszej pomocy. Ćwiczenia objęły wykłady z specjalistami oraz część praktyczną.

Dla osób zawodowo zajmujących się ratowaniem ludzkiego życia jedną z ważniejszych rzeczy jest stałe doskonalenie swoich umiejętności. To bardzo ważne, bo chwila zawahania lub najmniejszy błąd mogą zaważyć na czyimś zdrowiu. Dlatego też lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej oraz ratownicy medyczni ze Szkoły Policji podjęli się ćwiczeń poświęconych niesieniu pomocy w trudnych sytuacjach.

Wiedza teoretyczna ma się nijak do praktyki – mówi Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. – Jeśli nie wykonujemy pewnych rzeczy co jakiś czas, nie ćwiczymy tej pamięci mięśniowej, jest nam ciężko w sytuacji, kiedy występuje realne zagrożenie życia, aby wykonać wszystkie czynności przewidziane w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mając więc w głowie bardzo duży zasób teorii, tu w centrum ratownictwa staramy się co jakiś czas zorganizować takie warsztaty, aby przypomnieć sobie, jak należy uciskać klatkę piersiową, jak wentylować, w jaki sposób wykorzystywać AED. To nasza współpraca, dzięki której i lekarze mogą potrenować zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia prowadzili certyfikowani policyjni ratownicy medyczni, którzy w ramach wolontariatu często pełnią dyżury na oddziele słupskiego SOR-u. Podczas warsztatów wykorzystano najnowszy sprzęt znajdujący się z Centrum Medycznym Szkoły Policji w Słupsku. Nauka w takich warunkach z pewnością pomogła w przyswajaniu wiedzy. Ponadto przed praktycznymi zajęciami odbyły się wykłady z zakresu udzielania pomocy dzieciom, przeprowadzone przez Hakima Auranga, lekarza specjalisty Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Takie spotkanie było korzystne dla każdej ze stron.

I nasi policyjni ratownicy medyczni mogą dowiedzieć się o pewnych niuansach, o których podczas codziennych działań z policjantami może nie wiedzą – mówi Piotr Kozłowski – ale dzięki wspólnym kontaktom mamy taka fajną platformę wymiany, jeśli chodzi o najświeższe nowinki w świecie medycznym.

Organizowanie wspólnych zajęć dla ratowników medycznych i lekarzy pozwala tworzyć standardy ochrony zdrowia i życia na europejskim poziomie. Szkoła Policji posiada także podpisane porozumienie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, z którego wiedzy i doświadczenia chętnie korzysta. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.