LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Pogrzeb słupskiej posłanki

0

17 grudnia w Słupsku odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłej 8 grudnia posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. Pogrzeb miał charakter państwowy i uczestniczyły w nim najważniejsze osoby w państwie.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jolanty Szczypińskiej rozpoczęły się mszą żałobną w kościele Mariackim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych. Przed nabożeństwem koncelebrowanym przez biskupa Edwarda Dajczaka zmarła posłanka PiS odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Niestety, lokalne media nie otrzymały od organizatorów zgody na wejście do świątyni.

Bezpośrednio po mszy żałobnej w stronę słupskiego cmentarza ruszył spod kościoła kondukt pogrzebowy. Wśród żałobników towarzyszących w ostatniej drodze śp. Jolancie Szczypińskiej byli prezydent Polski, premier rządu Mateusz Morawiecki, ministrowie i najwyżsi przedstawiciele administracji rządowej oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kondukt przeszedł ulicami Armii Krajowej i Kaszubską w stronę starego cmentarza, gdzie w pobliżu Krzyża Katyńskiego odbyła się ceremonia ostatniego pożegnania, celebrowana przez biskupa Dajczaka. Rozpoczęły ją dźwięki polskiego hymnu.

Za udział w uroczystości pogrzebowej podziękował przedstawiciel rodziny śp. Jolanty Szczypińskiej, ksiądz Mateusz Szczepański. Posłanka spoczęła w grobie obok zmarłych rodziców i brata. (rkh)

Skomentuj