Najpierw było sumo

0

W hali na stadionie 650-lecia w Słupsku Towarzystwo Sportowe Judo Gryf Słupsk zorganizowało coroczny turniej mikołajkowy „Sumo z Energą”. Uczestniczyły w nim dzieci trenujące judo w słupskim klubie.

W mikołajkowych zawodach sumo udział wzięło blisko 90 dzieci. Wśród nich byli judocy mający mały staż zawodniczy i ci, którzy swoją przygodę z judo dopiero rozpoczęli. Dla najmłodszych był to pierwszy kontakt ze sportami walki na tatami. Lidiusz Kazior, trener TS Judo Gryf Słupsk, był bardzo zadowolony z frekwencji.

Zanim rozpoczęły się walki najmłodszych, ich starsi koledzy i koleżanki mający już osiągnięcia na arenach krajowych i zagranicznych, zaprezentowali swoje umiejętności w judo. Po pokazach władze klubu wyróżniły nagrodą Martynę Szaniawską, która zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski młodziczek w judo. Po takiej pokazowej dawce judo, na dwóch matach pojawili się najmłodsi. Z wielkim zaangażowaniem i ogromną determinacją przystąpili do swoich walk.

Dla nielicznych jest już kolejny start, ale wielu startuje po raz pierwszy – mówi Lidiusz Kazior. – Widać przerażenie, strach w oczach. Pewne obawy. Ale ci zawodnicy nie startują z przypadku. Oni już przeszli pewien etap szkolenia. Potrafią wykonywać pady, pierwsze rzuty, więc jesteśmy spokojni o to, że będą to bezpieczne zawody i będą wielką zachętą do uprawiania judo.

Wśród dzieci młodszych walki toczyły się od kategorii wagowej 20 kg do 53 kilogramów. W najlżejszych wagach 20-29 kilogramów zwycięzcami zostali: Michał Milewski, Artur Heimrath, Patryk Wanter, Tomasz Puchalski i Iga Kawałek. Od wagi 33 kg do 53 kilogramy na pierwszych miejscach uplasowali się: Mateusz Woś, Marcin Krywuć, Oskar Wdowiak, Antek Żuk, Maks Meger, Patryk Łazarewicz i Natan Labuda.

Wśród dzieci starszych rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wagowych od 29 kg do 60 kilogramów. W wadze 29 kg zwycięzcą został Mateusz Moszczyński, w wadze 33 kg Paweł Zając, a w wadze 35 kg miejsce pierwsze wywalczył Jakub Martyna. W wadze 42 kg dwójka zawodników Weronika Urbaniak i Jakub Skrzeczyna zajęła ex aequo pierwsze miejsca, a Adrian Jakubiniec został zwycięzcą w wadze 47 kg. W wadze 49 kg zwyciężyła Maria Musiałek natomiast w najcięższej (60 kg) zwyciężył Mateusz Rutkowski. Rolę sędziów pełnili judocy młodego pokolenia TS Judo Gryf Słupsk między innymi: Martyna Szaniawska, Katarzyna Gołojuch, Jakub Orlikowski, Wojciech Kuźmiński czy Katarzyna Hadziewicz.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu doświadczonych trenerów judo Ireny Waszkinel, Lidiusza i Piotra Kaziorów zawodnicy mimo krótkiego stażu treningowego potrafili już zaprezentować wysokie umiejętności. Sukcesy osiągane przez słupskich judoków dostrzegła firma Energa, która stała się sponsorem tytularnym wspierającym kolejną dyscyplinę sportu młodzieżowego w Słupsku. Lidiusz Kazior dopowiada, że rozmowy są już finalizowane i ma nadzieję, że w przyszłości ta umowa będzie dawała korzyści obu stronom.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i bogate paczki ze słodyczami, których fundatorami były Energa, Engie EC Słupsk oraz Wioleta i Krzysztof Przybysz, Monika Pacewicz, Zbigniew Domaros oraz Sylwester Pitula. (opr. rkh)