LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Łebskie święto dorsza

0

Dwudziesta edycja największego w regionie kulinarnego święta dorsza po kaszubsku, zwanego pomuchlem, odbyła się w minioną niedzielę, 9 grudnia, w Łebie. Festiwal Pomuchla organizowany jest w ramach odpustu św. Mikołaja.

Tradycyjnie w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie zorganizowano Festiwal Pomuchla. Była to wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja święta dorsza związana z odpustem św. Mikołaja.

To zaczęło się 20 lat temu od rodzinnego odpustu św. Mikołaja i to zaczęło zataczać coraz szersze kręgi – przypomina o. Mariusz Legieżyński, OMI, proboszcz parafii WNMP w Łebie. Święty Mikołaj jest patronem żeglarzy, marynarzy, wszystkich ludzi morza, ludzi, dla których morze było chlebem powszednim. Tak, jak pomuchel, czyli dorsz. To jest oddawanie czci Bogu za ten dar natury, dzięki któremu społeczność żyła. Mamy teraz dwudziestą edycję tej imprezy. Przerodziła się ona w taką tradycję rodzinną. Rozpoczęło się to, jak wspomniałem, 6 grudnia mszą w naszym kościele, a teraz gromadzi wielu ludzi chętnych nie tylko na degustację, ale też na wspólne posłuchanie muzyki i rodzinne spędzenie czasu. A że mamy czas adwentu i przygotowań do świąt, więc jest to też taki swoisty bożonarodzeniowy kiermasz.

Istniała możliwość degustacji potraw rybnych, wyposażenia się w wyroby rękodzielnicze lub też uczestnictwa w loterii fantowej. Na scenie oprócz występów muzycznych, w tym koncertu Anny Jurksztowicz, odbył się wielki pokaz iluzji w wykonaniu Magika Markusa. Do nieodzownej części festiwalu można zaliczyć również występ orkiestry dętej Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Władysławowa. Podczas święta dorsza zasłużonym osobom wręczano wyróżnienia.

Bardzo się cieszę, że cieszący się ogromną popularnością festiwal zorganizowany został już po raz dwudziesty – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. To nie tylko święto gastronomików, ale przede wszystkim rybaków, żeglarzy, pracowników morza i dzisiaj będziemy mieli okazję wyróżnić i podziękować tym wszystkim, którzy uczestniczyli w budowie rafy chroniącej brzeg morski.

Podczas Festiwalu Pomuchla rozstrzygnięto konkurs kulinarny, w którym wykwintne potrawy z dorsza prezentowali restauratorzy oraz osoby prywatne. Pierwsze miejsce w kategorii kuchnia profesjonalna zajął Hotel Wodnik. Natomiast w kategorii kuchnia domowa/amatorska zarówno pierwsze, jak i drugie miejsce otrzymał stół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie. Produktem roku Festiwalu Pomuchla 2018 został „Jacht z dorsza” Przystani Łeba Resort&Restaurant. (opr. rkh)

Skomentuj