K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dynamika wydarzeń w galerii

0

Otwarta w ubiegłym tygodniu wystawa czasowa „Działania na rzecz Polskości na ziemi lęborskiej” będzie dostępna do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Przestrzeń wystawiennicza uzupełniona, m.in. o mapy i plakaty została zaaranżowana w galerii Strome Schody lęborskiego muzeum.

W ubiegłym tygodniu (9 listopada) w lęborskim muzeum odbył się wernisaż wystawy pod hasłem „Cernutur in agendo virutes. Działania na rzecz Polskości na ziemi lęborskiej”. Przed jej uroczystym otwarciem zorganizowano konferencję z udziałem, m.in. historyków. Czasową wystawę oglądać można w galerii Strome Schody. Naświetla ona sytuację, jaka panowała w powiecie lęborskim w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wiadomo, że powiat lęborski nie został przyłączony do odradzającego się państwa polskiego – mówi Iwona Szymankiewicz z Muzeum w Lęborku. Nie można jednak zapominać o ludziach, którzy o tę polskość w powiecie walczyli i chcieli za wszelką cenę doprowadzić do tego, by ziemia lęborska znalazła się w granicach państwa polskiego. Jest to wystawa, która podejmuje bardzo trudny temat. Może ona nie obfituje w zabytki, ale za to można się w ten temat wczytać. Przygotowaliśmy szereg materiałów tekstowych ale też wizualizujemy ekspozycję. Jej przestrzeń podzieliliśmy na dwie strefy, czyli polską i niemiecką. Takimi charakterystycznymi elementami tego podziału są budka graniczna i szlaban.

Całość wystawienniczą uzupełniono też o mapy, w tym powiatu lęborskiego, na której zaznaczono incydenty mające miejsce w latach odradzania się Polski.

Chciałabym wszystkich zaprosić na tę wystawę – mówi Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku. – Ona potrwa do końca marca, a jeżeli będzie cieszyła się zainteresowaniem, z chęcią ją przedłużymy. Warto przyjść na nią, by poznać historię nie tylko regionu, ale i Polski. Dowiedzieć się, jak była ona trudna, jakie działania musiały zostać podjęte, by odzyskać niepodległość.

Trzeba sobie zarezerwować więcej czasu, by tę wystawę poznać dogłębnie – dodała Iwona Szymankiewicz.

To nie jedyne działania prowadzone obecnie przez lęborskich muzealników w związku ze 100-leciem niepodległości Polski. Część przestrzeni ekspozycyjnej zaadaptowana została pod potrzeby wystawy prac dzieci uczestniczących w projekcie „Mały Polak, niepodległy Polak”. Jest to seria działań edukacyjnych związanych z polskością i symbolami narodowymi. Spłynęły już pierwsze prace. Są to flagi wykonane małymi dłońmi dzieci. Muzealnicy są wdzięczni dyrektorom lęborskich przedszkoli za miłą i efektywną współpracę. Projekt pod hasłem „Mały Polak, niepodległy Polak” będzie realizowany do marca przyszłego roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.