LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Młodzież w Grecji

0

Liceum nr 1 im. Stefana Żeromskiego bierze udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+, finansowanym ze środków unijnych. W projekcie uczestniczą szkoły z sześciu państw. Pierwsza wymiana przedstawicieli tych społeczności odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 12 listopada.

Młodzież z lęborskiego liceum czeka podróż do Grecji. Będzie to możliwe za sprawą ich udziału w międzynarodowym projekcie Erasmus+, który jest finansowany ze środków unijnych.

Mamy możliwość prowadzenia projektu wraz z pięcioma państwami – Norwegią, Portugalią, Litwą, Rumunią oraz Grecją – mówi Anita Niedziela, koordynator projektu Erasmus+. Krajem koordynującym jest Grecja, my uczestniczymy we współpracy po raz pierwszy. W najbliższy poniedziałek lecimy z młodzieżą na pierwszą mobilność do Heraklionu.

Tematem projektu jest fake news, czyli fałszywe wiadomości i sposoby ich rozpoznania. W kolejnych etapach programu przewidziana jest wizyta wszystkich zagranicznych partnerów w Polsce. Wtedy lęborczanie razem z kolegami i koleżankami wspólnotowego projektu opracowywać będą jego logo oraz zajmą się tworzeniem słownika pojęć i przewodnika merytorycznego dla nauczycieli i uczniów, związanego z tematem fake news.

W ramach projektu Erasmus+ uruchomiona została także współpraca na platformie eTwinning, odbywa się tam praca projektowa, wszystkie kraje partnerskie są tam zarejestrowane, zalogowane i młodzież wraz z nauczycielami tam pracuje, wymieniając doświadczenia, i umieszcza efekty swojego działania. Komunikacja jest tam przede wszystkim w języku angielskim, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, z kolei podejmowane tam działania są zgodne z podstawą programową realizowaną w naszej szkole – mówi Iwona Lis, tłumacz w projekcie Erasmus+.

Podczas tygodniowego pobytu, w każdym z państw uczestniczących w projekcie, uczniowie będą mieli również możliwość poznawania systemu edukacji. Pierwsza wymiana zakończy się 17 listopada.

Później cyklicznie będziemy z młodzieżą wyjeżdżać bądź wylatywać do Norwegii, Rumunii i Portugalii. Ale kiedy wszyscy przyjadą do nas, musimy być odpowiednio przygotowani. Myślę, że szkoła jest na tyle pojemna i atrakcyjna, że wypadnie to bardzo dobrze, zwłaszcza że młodzież rzeczywiście jest bardzo zaangażowana i chce, bo lubi to robić, a nie chce, bo musi – mówi Katarzyna Wach, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku.

Uczestnicy projektu będą poznawać kultury poszczególnych krajów Unii Europejskiej.

Jestem w projekcie Erasmus+, który jest dla mnie bardzo ważny ze względu na poprawienie moich zdolności językowych, poznawanie innych kultur, co jest też – nie ukrywajmy – ciekawe. To projekt, w którym – wydaje mi się – każdy byłby chętny uczestniczyć, ale tu trzeba się postarać i zostają tylko nieliczni. Dla mnie projekt jest bardzo przyszłościowy, wiążę z nim spore nadzieje – mówi Jan, uczestnik projektu Erasmus+.

W czerwcu wyjeżdżamy do Norwegii – mówi koleżanka Jana, Aleksandra, także uczestniczka projektu. – Przygotowujemy różne zadania, a jednym z nich było przygotowanie filmiku, prezentacji naszej szkoły. Będzie ona przedstawiana najpierw w Grecji, a potem na platformie eTwinning.

Wszelkie informacje na temat Erasmusa – o czym informuje Julia, kolejna uczestniczka projektu – dostępne są również na stronie internetowej i facebooku szkoły. Program będzie prowadzony przez najbliższe 24 miesiące. (opr. jwb)

Skomentuj