LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Stulecie w Lęborku

0

W Lęborku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano uroczystości, którym będą towarzyszyły interesujące wydarzenia. 11 listopada odbędzie się, m.in. przemarsz na Skwer Orła Białego. Natomiast na placu Pokoju mieszkańcy miasta będą mogli zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego.

Lęborskiego obchody związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości już się rozpoczęły. Widać to zarówno w miejskich przedszkolach, jak i szkołach. W piątek, 9 listopada, interesujące wydarzenie będzie miało miejsce w lęborskim Muzeum. O godz. 16 rozpocznie się konferencja z udziałem m.in. bractwa historycznego, natomiast o godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy dotyczącej działań na rzecz Polskości na ziemi lęborskiej. Natomiast w sobotę (10 listopada) uroczystości w poszczególnych rejonach Lęborka będą odbywały się w godzinach od 16 do 19. Tego dnia zaplanowano m.in. uroczysty capstrzyk niepodległościowy przed pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego (obok lęborskiej biblioteki). Centralny punkt obchodów przypada na niedzielę, 11 listopada. O godz. 10 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odprawiona zostanie msza święta. Następnie na godz.11 zaplanowano przemarsz przed Obelisk Niepodległości.

Dla wszystkich uczestników marszu przygotowaliśmy upominki – mówi Elżbieta Rekowska- Klassa z Urzędu Miejskiego w Lęborku. – Będą to kokardy narodowe i biało-czerwone flagi.

Uroczystości na Skwerze Orła Białego rozpoczną się około godz. 11.20.

W programie uroczystości jest apel pamięci, złożenie kwiatów, wystąpienie burmistrza oraz oprawa artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku i Orkiestry Dętej Ziemia Lęborska – informuje Elżbieta Rekowska-Klassa. – Po uroczystości wszyscy przejdziemy na plac Pokoju, gdzie wspólnie z naszą jednostką wojskową przygotowaliśmy specjalną atrakcję. Będzie to pokaz sprzętu wojskowego i grochówka dla wszystkich uczestników.

Tradycyjnie 11 listopada o godz. 14 w kinie „Fregata” odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Elżbieta Rekowska-Klassa ma nadzieję, że będzie to wspólne świętowanie i uroczysty dzień dla wszystkich lęborczan. (opr. rkh)

Skomentuj