LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONÓW SŁUPSKIEGO I LĘBORSKIEGO

Rocznicowy fotoplastykon

0

Na lęborskiej starówce, od strony ronda Solidarności, pojawiła się tajemnicza budka. Jest to urządzenie, w którym można obejrzeć stereoskopowe fotografie z początków XX wieku. Prezentowane w nim są archiwalne zdjęcia w ramach wystawy zatytułowanej „Niepodległa w fotoplastykonie”.

Od środy (31 października) w centrum miasta – od strony alei Wolności w Lęborku– zobaczyć można starannie wykonaną budkę z wizjerami. Obiekt wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców miasta, którzy chętnie podchodzą i zapoznają się z zwartością tego urządzenia.

Ta tajemnicza budka to fotoplastykon, a raczej jego nowoczesna wersja – wyjaśnia Zofia Biskupska-Lisiecka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku. Fotoplastykon to była bardzo modna na początku XX wieku forma przedstawiania świata. Można było w nim oglądać fotografie stereoskopowe. To była taka wirtualna rzeczywistość w wersji retro. My zapraszamy do fotoplastykonu, w którym połączono dawne fotografie z nowymi technologiami. Są to zdjęcia pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, przygotowane przez autorów z Fundacji Koncept Kultura.

Autorami wystawy zatytułowanejNiepodległa w fotoplastykonie” są Zygmunt Fit oraz Anna Osiadacz. Są to fotografie nawiązujące do początków tworzenia się państwa polskiego.

Obok ojców niepodległości, takich jak Piłsudski czy Dmowski, warto poznać inne postaci, które przyczyniły się do powstania wolnej Polski – zachęca Zofia Biskupska-Lisiecka. W fotoplastykonie można tez obejrzeć bardzo dynamiczne fotografie z czasów formowania się Legionów. Są one w swej wymowie i dramatyczne, ale i żartobliwe. Fotoplastykon będzie stał do 15 grudnia.

Fotoplastykon został wypożyczony przez Urząd Miasta i MiejsBibliotekę Publiczną w Lęborku. (opr. rkh)

Skomentuj